Kultúra
Az amerikai mágnás rezervátuma
Mozambikban újjászületett a Gorongosa rezervátum, és ez Greg Carr informatika-mogulnak, a voice-mail feltalálójának köszönhető. Afrika harmadik legnagyobb nemzeti parkja egy 730 négyzetkilométeres területen terül el, amely magába foglalja a Nagy Hasadékvö
Fénykorát az 1970-es évek elején élte, amikor 500 oroszlán, 2200 elefánt, 14 ezer bölény, 3 ezer víziló és antilopok, gnuk sokasága élt benne. Híre elterjedt az egész világon. Tippi Hedren, a Madarak főszereplője innen vett ihletet Los Angeles melletti egzotikus macska-rezervátumához. Charles Duke amerikai űrhajós egy szafari után kijelentette: éppen olyan izgalmas volt, mint a holdraszállás.
Aztán a mítosz szertefoszlott: az 1976-ban függetlenné vált országban polgárháború tört ki a kommunista Fremilo és a Nyugat-barát Renamo között, ami egymillió ember életét követelte. A Renamo főhadiszállása a park közelében volt. A harcosok sok állatot leöltek, a többi kiszabadulva más tájakra menekült. 1994-ben, a Rómában megkötött fegyverszünet idején a rezervátumban mindössze 108 elefánt, 129 antilop és 65 zebra volt – írta a Corriere della Sera című olasz napilap.
Carr 2004-ben látogatott Gorongosába, beleszeretett és úgy döntött: a következő 30 évben 40 millió dollárt fektet bele. Az eredmények már láthatók. Szaporodnak az állatok, újra vannak oroszlánok, vízilovak, antilopok, még olyan fajták is, amelyek azelőtt nem éltek benne. Ennek következtében nő a látogatottság is. Míg 2005-ben csak ezren voltak kíváncsiak a rezervátumra, tavaly már nyolcezren.
"Gorongosa a jövőnk szimbóluma" – mondta a rezervátum közelében felvő Beirának, Mozambik második legnagyobb városának polgármestere.
Forrás: MTI