Külföld

Visszaállíthatják a kötelező sorkatonaságot

Amennyiben Csehország megszakítaná jó szövetségesi kapcsolatait a NATO-partnereivel, nem kizárt, hogy újra be kellene vezetni a kötelező sorkatonai szolgálatot - jelentette ki Alexandr Vondra európai ügyekért felelős miniszterelnök-helyettes.

A politikus hozzátette Csehország azért hozhatott létre hivatásos hadsereget, mert az ország védelme és biztonsága a szövetségesi rendszeren alap. Alexandr Vondra kijelentése nagy vihart kavart Csehországban, általános bírálatokat váltott ki és elutasításra talált. Egy biztos egy hét múlva Prágába látogat George Bush amerikai elnök, s várható, hogy cseh partnereivel folytatott tárgyalásai középpontjában éppen a sokat vitatott amerikai radarállomás terve lesz.

Nem látok semmiféle összefüggést a kötelező sorkatonai szolgálat és a tervezett amerikai radarállomás között – reagált Vlasta Parkanová, kereszténydemokrata védelmi miniszter. A Cseh Szociáldemokrata Párt nem támogatja a radarállomás projektjét – mondta a legnagyobb ellenzéki párt elnöke. A szociáldemokraták ugyanakkor azt követelik, hogyha mégis felépül a radarállomás, akkor az legyen része a NATO védelmi rendszerének.

A cseh lakosság mintegy 70 százaléka elutasítja az amerikai radart, s csak mintegy 25 százalék támogatja. A jobbközép kormánykoalíció azonban radarpárti.

Forrás: MTI

© 2026 Hírextra. Minden jog fenntartva.