Számítsanak a gazdák!
A kormánynak vissza kell vonnia az összevont területalapú támogatás (SPS) 2009-ben történő bevezetéséről szóló törvényjavaslatát - követelte Glattfelder Béla. A magyar néppárti képviselő szerint a kabinetnek meg kell hallgatnia a gazdák kérését.
2008. június 11. szerda 12:31 - Hírextra
Három gazdaszervezet, a fiatal gazdákat képviselő AGRYA, a Hangya és a MEGOSZ (Magán Erdőtulajdonosok Országos Szövetsége) is csatlakozott a MAGOSZ álláspontjához - ezt az összefogást az európai néppárti képviselő dicséretesnek tartja -, és elutasította a kormány terveit az SPS jövő évtől történő bevezetését. A gazdák ehelyett a jelenlegi, egyszerűsített támogatási rendszer (SAPS) alkalmazásának meghosszabbítását kérték az agrárkormányzattól. Glattfelder Béla emlékeztetett arra, hogy a három szervezet kifejtette, az SPS bevezetésével "megmerevedik a magyar agrárstruktúra". A gazdák szerint "egy igazságtalan rendszerről van szó", ami számukra "elfogadhatatlan". Ezzel szemben "a jelenleg alkalmazott SAPS rendszer rugalmas, nem akadályozza, sőt a termelők számára világos, átlátható és verseny semleges szabályaival még támogatja is az átalakulást, az üzemek növekedését, a birtokkoncentrációt, a fejlesztést".
A kormány által benyújtott törvényjavaslat szerint a támogatási jogosultságok egy részéből képzett ún. nemzeti tartalék nagy részét a történeti bázisjogosultságok kiosztására használnák fel. Holott, a közösségi jogszabályok szerint, a nemzeti tartalék célja elsősorban éppen a fiatal gazdák támogatása lenne. Sokan ezt csupán rémhírterjesztésként értékelik, de a fiatal gazdák maguk is úgy gondolják, hogy az SPS bevezetése ellentétes érdekeikkel.
Glattfelder Béla egyetért a gazdaszervezetekkel abban is, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) jövőjéről folyó viták során megismert brüsszeli elképzelések ellentétesek a magyar kormány szándékaival. Az Európai Bizottság 2014-től egy, az új tagállamokban, így Magyarországon is alkalmazott SAPS-hoz közelebb álló támogatási rendszert kíván bevezetni. A régi tagállamokban működő SPS-rendszer jóval bonyolultabbnak és költségesebbnek bizonyult. Ráadásul a múltbéli termelési eredményeken alapul, ezért számtalan igazságtalanságot hordoz magában.
Forrás: MTI