Veszélyesebbek lettek az űrutazástól
Fertőzőbbek és veszélyesebbek lettek azok a szalmonella baktériumok, amelyeket 12 napos űrutazásra küldtek tudósok - derült ki egy hétfőn nyilvánosságra hozott kutatás eredményeiből.
2007. szeptember 25. kedd 11:06 - Hírextra
Az eredmények a hosszú távú űrutazások egy újabb veszélyforrására világítanak rá, de segíthetnek a fertőzéses betegségek jobb megértésében, és esetleg új gyógymódok kifejlesztésében.
Az arizonai állami egyetem munkatársai 2006 szeptemberében az Atlantis űrsilóval küldtek fel az űrbe szalmonella baktériumokat, amelyek háromszor erősebben tértek vissza a földre.
A földön tárolt baktériumokkal beoltott egerek negyven százaléka maradt életben három héttel a fertőzés után, míg az űrt megjárt kórokozóknál mindössze 10 százalékos volt a túlélési arány.
A kutatók nem tudták megállapítani, pontosan mi okozta azokat a változásokat a baktériumban, ami miatt fertőzőbbek lettek. A tudósok újabb űrkutatásokat terveznek a jelenség megfigyelésére.
Ez a mostani volt az első olyan kutatás, ami az űrben eltöltött idő hatását vizsgálta baktériumokon. A kutatás egyik vezetője elmondta: fontos megérteni, hogyan változnak a mikrobák a földön kívül, ha hosszútávú űrutazásokra indulnak asztronauták, mivel az emberrel együtt a kórokozók is kijutnak a föld légteréből.
Forrás: FH