2024. május 5. - Györgyi

NATO: Tovább folytatják

A NATO mindaddig katonai nyomást gyakorol a Kadhafi-rezsimre, amíg az folytatja a polgári lakosság elleni brutális támadásokat - hangsúlyozta a külügyminiszterek berlini értekezletén Anders Fogh Rasmussen főtitkár.
2011. április 15. péntek 07:18 - HírExtra
Az elmúlt napok heves vitái és állítólagos nézeteltérései után a német fővárosban a tagországok az egységet demonstrálták, és a katonai szerepvállalás kiterjesztéséről értesülések szerint nem volt szó. A német fővárosban zajló, kétnapos tanácskozásukon a miniszterek - köztük Martonyi János - nyilatkozatot fogadtak el, felszólítva Kadhafi-erőket arra, hogy haladéktalanul szüntessék be a lakosság elleni támadásokat, illetve fenyegetéseket.

Hangsúlyozták annak szükségességét is, hogy a rezsim haladéktalanul vonja vissza katonai erőit, beleértve az orvlövészeket, a zsoldosokat és a félkatonai erőket is. A külügyminiszterek követelték azt is, hogy a rezsim biztosítsa a líbiai népnek nyújtott humanitárius segítség azonnali, teljes, biztonságos és akadálytalan eljuttatását.

A miniszterek egyértelművé tették, hogy Moammer Kadhafinak távoznia kell a hatalomból. Kadhafi és rendszere elvesztette legitimitását - hangsúlyozta a dokumentum, utalva arra, hogy Tripoli teljes mértékben elutasította az ENSZ 1970. és 1973. számú határozatában foglaltakat.

Tovább folytatódik a katonai akció

A külügyminiszterek megerősítették, hogy az atlanti szövetség az ENSZ felhatalmazásával összhangban tovább folytatja Líbia elleni, a lakosság védelmét célzó katonai akcióját. Utaltak arra, hogy az mindenekelőtt a légtérzárlat, illetve a fegyverembargó betartatására vonatkozik. A dokumentum nem tett említést semmifajta más konkrét katonai tevékenységről, így nem említette a szárazföldi erők esetleges bevetését, de a humanitárius segélyek katonai biztosítását sem. A nyilatkozat hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a NATO katonai akcióit a lakosság védelme érdekében a lehető legnagyobb rugalmassággal, illetve hatékonysággal, a szükséges ütemben kívánja végrehajtani.

A miniszterek végezetül leszögezték: a NATO az átlátható politikai megoldását támogatja, mert ez a líbiai válság megoldásának, a tartós béke biztosításának egyetlen útja.

A líbiai konfliktus rendezéséről folytatott vitában a tagállamok külügyminiszterei mellett részt vettek a rendezést célzó erőfeszítésekben partneri szerepet vállaló, nem NATO-tag Marokkó, az Egyesült Arab Emírségek, Katar, Jordánia, Svédország és Ukrajna - külügyi vezetői.

Politikai megoldást is keresnek


Rasmussen főtitkár sajtóértekezletén ugyancsak kiállt a politikai megoldás keresése mellett. Megerősítette, hogy NATO szerepvállalása nem változik, utalt ugyanakkor arra, hogy a szövetségnek korszerűbb fegyverzetre, mindenekelőtt korszerűbb repülőgépekre van szüksége. Arra nem utalt, hogy mindezt milyen forrásból kívánja beszerezni, de sejteni engedte, hogy az esetleges forrás a katonai közreműködést elkötelezetten támogató Egyesült Államok lehet.

A főtitkár elmondta, hogy a NATO kapcsolatban áll a líbiai ellenzékkel, hangoztatta ugyanakkor, hogy nem kíván beavatkozni az ellenzék belügyeibe. Kijelentette továbbá, hogy a líbiai katonai szerepvállalás nem befolyásolja az afganisztáni békebiztosítást célzó tevékenységet.

A külügyminiszterek csütörtök este megkezdték az Afganisztánnal kapcsolatos vitát, míg pénteken a NATO és az EU közötti együttműködés, valamint a partnerségi kapcsolatok kerülnek napirendre.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását