2024. május 9. - Gergely

Az erőszak már szerencse

Szerencsésnek mondhatja magát az a kongói nő, akit a katonák "csak" megerőszakolnak, és nem lövik agyon vagy nem csonkítják meg. A Kelet-Kongóban tapasztalható erőszakhullám még a segélyszervezetek tapasztalt munkatársait is megdöbbentette.
2008. november 6. csütörtök 14:17 - Hírextra
A Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén található Rutsuru városában él Constance, akihez nemrég fegyveresek törtek be. Fáklyáikkal bevilágítottak a kis ház ablakain, és azt kiabálták, hogy nyissa ki az ajtót, különben betörik és megölnek mindenkit, aki a házban van.

"Mit tehettem volna? Beengedtem őket" - meséli a nő, akinek férjét és hat gyerekét a katonák kivitték a házból, őt pedig megerőszakolták a hálószobában, majd elvitték a család összes félretett pénzét.

"Constance még meglehetősen szerencsés" - mondja annak a HealAfrica kórháznak az orvosa, amely bántalmazott nőket kezel. Joseph Ciza hozzátette: Kelet-Kongóban, ahol a napokban kiújultak a harcok, a katonák gyakran nemcsak megerőszakolják, de meg is csonkítják vagy lelövik a nőket.

A segélyszervezetek és az orvosok tapasztalatai szerint a nemi erőszak száma akkor ugrik meg igazán, amikor lecsillapodnak a harcok. A háború közben a katonák ugyanis el vannak foglalva, de amikor nyugodtabbá válik a helyzet, elkezdik terrorizálni a nőket, hogy így mutassák meg hatalmukat.

Megdöbbentő mértékű erőszak

A nemi erőszak gyakorisága Kelet-Kongóban, ahol már több mint tíz éve zajlik a háború, megdöbbentette a segélyszervezetek munkatársait. A HealAfrica kórházban egy átlagos napon 4 megerőszakolt nőt kezelnek, az elmúlt 5 évben pedig már több mint 18 ezer esettel találkoztak az orvosok.

Az ENSZ 2006-ban csak a dél-kivui tartományból 27 ezer szexuális bűncselekményről kapott jelentést, néhány faluban pedig nincs egy olyan nő sem, akit ne ért volna valamilyen szexuális inzultus. A legtöbb túlkapást a kongói nemzeti hadsereg katonái követik el, de helyi fegyveres erők és lázadó csoportok is kiveszik részüket a nők terrorizálásából.

"Dolgoztam már Angolában és Darfúrban is, ahol a helyzet borzalmas volt, de Kongóban a brutalitás mértéke teljesen más szinten van. A fegyveres csoportok harci kultúrájába teljesen beleivódott a nemi erőszak " - mondta az angol segélyszervezet, az Oxfam egyik munkatársa, aki hozzátette: valószínűleg Kongó az az ország, ahol a világon legrosszabb nőnek lenni.
Forrás: inforadio.hu
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását