Fél nap dugóban
Moszkva folyamatos közlekedési infarktusban szenved, hiába kínál némelyik főútvonala 6-8 sávot is egy-egy irányba, most pedig a Jandeksz orosz hírportál kimutatta: egy átlagos moszkvai autós havi 12,5 órát tölt dugókban, másfél órával többet, mint egy évv
2008. augusztus 26. kedd 07:20 - Hírextra
Naponta 800 torlódás alakul ki, míga ezek száma egy éve mintegy 750 volt, s a hatalmas városban nyilvántartott közel 4 millió autó közül minden nap 1,2 millió rostokol az utakon. Egy-egy dugó átlagos időtartama 1,26 óra. (Dugónak azt tekintik, amikor az autók sebessége nem éri el az 5 km/órát, vagyis lassabban haladnak, mint egy gyalogos.)
Csúcsforgalom reggel 8 és 10 óra, továbbá este 17 és 21 óra között van. (A moszkvaiak általában később kelnek, később kezdik a munkát, de később is végeznek és később térnek nyugovóra, mint Európa nyugatabbra eső részeiben.) A forgalom általában a hétvégeken a legkisebb, s télen a hétköznapok közül a hétfő számít közlekedési szempontból viszonylag nyugalmasnak. Nyáron változik a helyzet, mert a moszkvaiak a hétvégét szívesen töltik a városon kívüli dácsákban, s péntek délután elindulnak, hogy hétfő reggel térjenek vissza.
A moszkvai önkormányzat azt ígéri, hogy tíz éven belül megoldja a közlekedési problémákat. Addig is 2012-re elektronikus táblákat helyeznek ki, amelyek jelzik az autósnak, ha dugó felé tart, s menekülőutat is javasolnak, 40 km/órára csökkentik az engedélyezett sebességet, emellett következetesebben vontatják majd el a belvárosból a forgalmat zavaró kocsikat.
A moszkvai autósok fegyelmezetlensége ugyanis nem ismer határokat: ott is képesek megállni a második sorban, ahol összesen két sávon halad a forgalom. Más kérdés, hogy az elvontató kocsik maguk is dugókat okoznak. Később aztán parkolóházakat és föld alatti parkolókat építenek, némelyik utat pedig kétszintesre építik ki a tervek szerint.
Mivel a gépjárművek száma változatlanul gyorsan nő, a szakértők és az autósok többsége azonban úgy véli: tíz év múlva sem lesz megoldás, legfeljebb újabb ígéret várható.
Forrás: MTI