Zsidó emlékek könyve
Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megye, továbbá az ausztriai Burgenland zsidóságának történetéről ad áttekintést a Nyugat-Pannon EU-régióban még meglévő zsidó emlékhelyekről készült összefoglaló kötet, amelynek bemutatóját hétfőn tartották Győrött.
2008. április 22. kedd 07:35 - Hírextra
A magyar és német nyelvű kiadványt szerkesztő Balázs Edit az eseményen elmondta: a szombathelyi Magyar-Izraeli Baráti Társaság - amely feladatának tekinti a zsidóság történetének kutatását, tárgyi és szellemi emlékeinek megőrzését - az unió Interreg pályázatán nyert osztrák partnerszervezetével közösen forrást a régióban található zsidó emlékhelyek összegyűjtésére és feldolgozására.
A munkában résztvevők - Balázs Editen kívül Koloszár Tamás és Szarka Lajos, illetve a burgenlandi fejezetet jegyző Eva Schwarzmayer és Herbert Brettl - nemcsak a gyűjtés feladatát vállalták, hanem kellő számú levéltári dokumentum híján jelentős kutatómunkát is végeztek, hogy minél teljesebb képet tárjanak az olvasók elé.
A kötetben egykori iskolaépületek, imaházak, zsinagógák, mártír emlékművek, emléktáblák, temetők és holokauszt emlékművek vallanak a Nyugat-Pannon régióban élt zsidóság sorsáról. A kötet emléket állít a névtelen kisembereknek és a korabeli közéletből, tudományos és művészeti életből ismert személyiségeknek, köztük Radnóti Miklósnak, akit a haláltábor felé hajtott munkaszolgálatos társaival együtt 1944-ben Győr határában lőttek agyon.
Bana József, a győri levéltár igazgatója méltatásában kiemelte: a kézikönyv hiteles pillanatképet rögzít a zsidó emlékhelyek mostani állapotáról.
Megőrzésük azért is fontos, mert megannyi emlékhely elpusztult. Elég csak arra gondolni, hogy Vas megyében egykor 30 zsinagóga volt, s ma mindössze egy működik. Az is előfordult, hogy a zsidó temetőt felszántották - mutatott rá Balázs Edit.
A kötetet ezer példányban adták ki. Kereskedelmi forgalomba nem kerül, de a baráti társaság iskoláknak, önkormányzatoknak szívesen eljuttatja. A színes fotókkal illusztrált kötet CD-n is megjelenik.
Forrás: MTI