A Haydn-emlékévhez kapcsolódó kismartoni (eisenstadti) tárlatok vezérmotívuma a zeneszerzőnek kijelentése: "ahol élni és meghalni kívánok". A Haydn-csoda elnevezést viselő rendezvénysorozat koncepcióját az Esterházy-kastélyban ismertették, ahol a zeneszerző óriás dolgozott és alkotott.
Mint a kiállítások dramaturgiai összeállításáért felelős Michael Weese elmondta: meglehet, hogy az egyes kiállítási tárgyakat a nagyközönség már ismeri, de a tárlatok összességét tekintve új elem lesz, hogy még soha ennyire átfogóan nem mutatták be a komponista alkotásainak keletkezési körülményeit. A kiállításokat négy helyszínen kívánják berendezni: magában az Esterházy-kastélyban, a Haydn-házban, az Egyházkerületi, illetve a Tartományi Múzeumban.
"Haydn roppant változatos zenei örökséget hagyott hátra. A különböző helyekre meghirdetett tárlatokkal pontosan ezekre a különbségekre szeretnénk ráirányítani a figyelmet" - mondta a szervező.
A kastélyt mint az udvari zenekultúra egykori központját óhajtják bemutatni, egyszersmind bepillantást nyújtani a kulisszák mögé, az Esterházy-hercegek szolgálatában álló zeneszerző mindennapjaiba is.
A Haydn lakóházába tervezett kiállítás a komponista magánéletére összpontosít. A két múzeumban kialakítandó tárlatoknak egyfelől a templomi muzsika lesz a fő témájuk, illetve szeretnék felfedni a magasabb művészeti és a népzenei elemek közötti "átmeneteket" a komponista munkásságban. Természetesen mind a négy kiállítási helyen Haydn-muzsika lesz hallható.
A bemutatókra Budapestről, Londonból, Párizsból és Düsserdorfból is kölcsönkértek tárgyakat és anyagokat. A Haydn-csoda tárlatait a zeneszerző születésnapján, március 31-én nyitják majd meg.
A kiállításokon kívül egyéb számos rendezvénnyel és eseménnyel szándékoznak a burgenlandi szervezők megemlékezni az évfordulóról, méghozzá minden korosztály számára. Egyebek között készül két katalógus - egy tudományos igényű és egy gyerekeknek való.