"A Magyar Demokrata Fórum minden törvényes lépést megtesz annak érdekében, hogy ne léphessen életbe az új egészségbiztosításról szóló, sok kockázattal járó törvény. Ezért az MDF országgyűlési képviselőcsoportja a Parlamentben támogatja a Fidesz kezdeményezését, és ha azt az Országgyűlésben az MSZP-SZDSZ többség leszavazza, úgy az MDF az Alkotmánybírósághoz fordul" - olvasható az MTI-hez eljutatott közleményben.
A Magyar Demokrata Fórum szóvivője korábban a Fidesz tandíjról, vizitdíjról és a kórházi napidíjról szóló népszavazásával kapcsolatban hangsúlyozta: az MDF szerint a parlamentben kell megoldani a kérdéseket. Az ilyen jellegű népszavazási kampány a pártok erőfitogtatása, művi kampány, amit a pártok egymás kijátszására használnak fel - tette hozzá egy héttel ezelőtt Kerék-Bárczy Szabolcs.
A Fidesz frakcióvezetője csütörtökön jelentette be, hogy pártja megerősítő népszavazást kezdeményez az egészségbiztosítási törvényről az Országgyűlésben.
A határozati javaslatot az első ülésnapon, február 11-én nyújtják be, erről a parlamentnek következő ülésén szavaznia kell - mondta az MTI érdeklődésére Navracsics Tibvor. Hozzátette: bízik abban, hogy sikerül elfogadtatniuk a javaslatot, amelyhez egyébként egyszerű többség kell.
A házszabály szerint az Országgyűlés által elfogadott, de a köztársasági elnök által még alá nem írt törvény népszavazással történő megerősítését legkésőbb a zárószavazás befejezésekor, írásban lehet kérni. Az Országgyűlés a zárószavazást követő ülésen határoz a népszavazásra bocsátásról.
Ha az Országgyűlés elrendelte a törvény népszavazásra bocsátását, a törvényt akkor kell a köztársasági elnökhöz aláírásra megküldeni, ha azt a referendum megerősítette.
A távirati iroda által megkérdezett szakértők szerint vitákra lehet számítani a Fidesz kezdeményezte megerősítő népszavazás kapcsán, mert hiányoznak a gyakorlati szabályok, és eddig nem volt példa arra, hogy egy törvény népszavazással való megerősítését kérjék a képviselők.