A YouGov közreműködésével végzett felmérés több mint kétezer brit felnőttet kérdezett ki a világ bajaiból fakadó félelmeiről. A válaszadók 70 százaléka a terrorizmustól fél a legjobban. A bevándorlás okozta problémák 58 százalékukat aggasztják, 38 százalékuk a klímaváltozástól tart, 23 százalékuk pedig a természeti katasztrófák miatt szorong - mutatta ki a tanulmány, amely a brit szellemi egészség alapítvány megbízásából készült.
"A világban zajló események és tendenciák fenyegethetik az emberek biztonságérzetét és szorongáshoz vezethetnek" - idézte Michael Reddy klinikai pszichológus véleményét a BBC internetes hírszolgálata. "Társas lények lévén érzékenyen érint bennünket a más emberektől felénk irányuló szándékos fenyegetés, például a terrorizmus" - fejtette ki az orvos hozzátéve, hogy a természeti katasztrófák, amelyek bekövetkezése nem látható előre, nem hatnak ránk ilyen módon.
A bevándorlóktól való szorongás ugyanakkor Reddy szerint azért jelenik meg ennyire erőteljesen, mert az emberek jellemzően egy konkrét csoport tagjaiként határozzák meg magukat, amely a viselkedés azonos szabályrendszerét és értékeit követi, s ez alapvető biztonságérzetet nyújt számukra, míg az ismeretlentől, így a bevándorlóktól való félelem megzavarhatja ezt a biztonságérzetet.
A felmérés tanulsága, hogy a világ számos különböző fenyegetéssel néz szembe, és ezek mind, a legkisebbek és legkevésbé aktuálisak is hatással vannak az egyes emberek mindennapi életére, valamint jó szellemi közérzetére - nyilatkozta Anrdew McCulloch, a szellemi egészség alapítvány elnöke, akinek értékelése szerint már súlyos szellemi egészséget érintő témáról van szó, ha a fenyegetettség érzése elérhette azt a szintet, amely befolyásolja az felnőttek családalapítását.