Külföld
Orbánról ír a CNN: A 2026-os választás „véget vethet hosszú miniszterelnöki ciklusának”
Orbán Viktornak a világ minden tájáról összeszedett szélsőjobboldali és populista vezetőkre épített kampányáról ír a CNN és a magyar kormányfő lehetséges esélyeiről a magyar választáson.
A legutóbbi Fidesz-kongresszus a CNN figyelmét is felkeltette, amin online videókat vetítettek összesen 11 szélsőjobbos, populista országvezető üzenetével: küldött Orbánt támogató felvételt a francia Marine Le Pen, az olasz Giorgia Meloni és az argentin Javier Milei, de a szebb napokat látott amerikai színész, a trumpista Rob Schneider támogatására is kitértek. A CNN ugyanakkor megjegyzi: a következő magyar választások „a közvélemény-kutatások szerint véget vethetnek Orbán hosszú miniszterelnöki ciklusának”.
A 2010 óta kormányzó Orbán immár Európa leghosszabb ideje hivatalban lévő miniszterelnöke, az európai populisták és az Egyesült Államokbeli MAGA mozgalom vezércsillagává vált, írja a CNN. Régóta bírálja az Európai Uniót anélkül, hogy ki akarna lépni belőle.
Míg Orbán külföldön a CNN szerint továbbra is népszerű, egyre növekvő ellenreakcióval szembesül belföldön: bő 16 éve hivatalban lévő pártját, a Fidesz-t bírálták a magyar demokratikus visszaesés, a gazdasági stagnálás és a sajtószabadság korlátozása miatt.
Orbán ellen pedig Magyar Péter megy, „a Fidesz korábbi lojalistájából vált ősellenség”.
„Magyar Tisza-pártja több mint egy éve vezeti a Fideszt a közvélemény-kutatásokban, főként az általuk kormányzati korrupciónak nevezett jelenség ellen kampányolva, és a magyar gazdaság fellendítését ígérve. Évek óta először szembesülve hiteles kihívójával, Orbán megpróbálta politikai kezdőként beállítani Magyart, és a jelek szerint ideológiai szövetségeseit is arra szólította fel, hogy álljanak a védelmére az április 12-i parlamenti választások előtt.
„A biztonságot nem lehet magától értetődőnek venni. Ki kell nyerni” – mondta Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a kampányvideóban. „Azt hiszem, Orbán Viktor mindezekkel a tulajdonságokkal rendelkezik. Megvan benne a kitartás, a bátorság és a bölcsesség ahhoz, hogy megvédje az országát.”
A CNN kitér természetesen Orbán és Putyin viszonyára, említve, hogy novemberben Moszkvában találkoztak: Orbán a hírcsatorna szerint öbbször is akadályozta az EU erőfeszítéseit Ukrajna védelmének finanszírozásában, de most bejelentette, hogy „nemzeti petíciót” indít, amelyben támogatást kér az EU legújabb, Ukrajnának nyújtott pénzügyi támogatási csomagját elutasító politikájához.
Hogy is volt Trumppal?
Novemberi washingtoni látogatása során Orbán – írta a CNN – egyéves mentességet kapott az orosz olajra kivetett amerikai szankciók alól. Annak ellenére, hogy több mint három éve volt erre, Trump – aki Orbánt egy „nagyszerű ország, nagyszerű vezetőjének” nevezte – azt mondta, hogy Magyarországnak „nehéz” volt leszoknia az orosz fosszilis tüzelőanyagokról, mivel tengerparttal nem rendelkezik.
Elemzők a CNN-nek azt mondták, ez a magyarázat csúsztatás; a tengerparttal szintén nem rendelkező Csehország például Ukrajna inváziója után leállította az orosz olaj vásárlását, „míg Magyarország úgy döntött, hogy elmélyíti függőségét Oroszországtól”.
Tavaly Oroszország tette ki Magyarország nyersolajimportjának több mint 90%-át – szemben az invázió előtti 61%-kal – derül ki az Energiaügyi és Tiszta Levegő Kutatóközpont jelentéséből .