Külföld
Grönland sem erőszak hatására, sem pénzért nem csatlakozik az Egyesült Államokhoz
Grönland kormánya egyértelműen elutasította Donald Trump amerikai elnök kijelentéseit, miszerint az Egyesült Államok „így vagy úgy” megszerezné a szigetet. Az autonóm terület vezetése a NATO-ra támaszkodva kívánja megerősíteni biztonságát, miközben Dániával egységes diplomáciai frontot alakít ki Washington felé.
A Dániához tartozó autonóm Grönland vezetése határozottan visszautasította az Egyesült Államokhoz való csatlakozás gondolatát, akár politikai nyomás, akár anyagi ösztönzés árán. Jens-Frederik Nielsen grönlandi miniszterelnök hangsúlyozta: a sziget jövőjéről kizárólag a grönlandi lakosság dönthet.
A NATO-ban látják a biztonság garanciáját
A miniszterelnök közösségi médiában közzétett bejegyzésében kiemelte: Grönland védelme a NATO égisze alatt biztosított. Kormánya ezért a szövetség tagjaival, Dániával és az Egyesült Államokkal együttműködve kívánja erősíteni az északi-sarkvidéki biztonságot.
Donald Trump amerikai elnök vasárnap tovább fokozta a feszültséget, amikor kijelentette: az Egyesült Államok „így vagy úgy” ellenőrzése alá vonná Grönlandot, miközben gúnyosan lebecsülte a sziget védelmi képességeit.
Új NATO-misszió is szóba került
Mark Rutte NATO-főtitkár szerint a szövetség vizsgálja egy új északi-sarkvidéki misszió lehetőségét, bár konkrét javaslatok egyelőre nem születtek. A cél az, hogy a térség biztonsága továbbra is NATO-keretek között maradjon.
Koppenhága időközben jelentős összegeket fordít a régió védelmére: 2025-ben mintegy 90 milliárd koronát különítettek el katonai és biztonsági fejlesztésekre, részben Washington megnyugtatása érdekében.
Dán figyelmeztetés Washington felé
Mette Frederiksen dán miniszterelnök világossá tette: egy esetleges amerikai fegyveres fellépés Grönland ellen a NATO végét jelentené. Dánia ugyanakkor nem zárkózik el az amerikai katonai jelenlét bővítésétől, amennyiben az a meglévő megállapodások keretében történik.
A stratégiai jelentőségű, ásványkincsekben gazdag Grönland mindössze 57 ezer lakosnak ad otthont, akik a felmérések szerint határozottan ellenzik az amerikai hatalomátvételt.
„Nem akarunk újra gyarmat lenni”
A főváros, Nuuk kormánya közleményben hangsúlyozta: semmilyen körülmények között nem fogadja el az amerikai ellenőrzést. Egy helyi halász úgy fogalmazott: „Hosszú ideig voltunk gyarmat. Nem állunk készen arra, hogy ismét azok legyünk.”