Tudomány

Megszülethet a HIV-mentes generáció?

HIV-fertőzés mentes generáció születhet akár öt éven belül, ha sikerül világszerte biztosítani a HIV-megelőzéshez és kezeléséhez való hozzáférést - állították kedden az ENSZ illetékesei.

Az UNICEF jelentése szerint nők és gyermekek milliói – különösen a szegény országokban – a nemük, társadalmi, gazdasági helyzetük, esetleg lakóhelyük vagy műveltségük miatt egyszerűen kiesnek a HIV (emberi immunhiány vírus)-fertőzést megelőző, kezelő szolgáltatásokból.
A legfrissebb ENSZ-adatok szerint 2009-ben 370 ezer gyermek született HIV-fertőzéssel, a többségük az AIDS-szempontból a legsúlyosabb helyzetben lévő Afrikában.

Az AIDS ma is világszerte a vezető halálokok között szerepel a szülőképes korú nők körében. Afrika Szaharától délre fekvő térségében a gyermekágyi halálozások kilenc százaléka köthető a HIV-hez és az ebből fakadó AIDS-betegséghez – közölte a jelentés.

Tavaly a HIV-fertőzött terhes nők 53 százaléka jutott hozzá olyan gyógyszerhez, amely megakadályozza, hogy a magzatra is átterjedjen a fertőzés. Ez az arány 2008-ban 45 százalékos volt.

A friss statisztika alapján világszerte 33,3 millió ember volt HIV-fertőzött 2009-ben, közülük 22,5 millió Afrika Szaharától délre eső országaiban élt.

Az UNICEF szerint a megelőző gyógyszerekhez való hozzájutásban legnagyobb előreugrás Afrika keleti és déli részén következett be: a két évvel ezelőtti 58 százalékról 2009-re 68 százalékos lett az ellátottság.

Mint Margaret Chan, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója elmondta: immár "szilárd bizonyíték van arra, hogy elkerülhető a fertőzés átterjedése az anyáról a gyermekére". Ehhez azonban – emelte ki – elsősorban a nők és anyák körében sokkal hatékonyabbnak kellene lennie a megelőzésnek.

Michale Sidibe, az UNAIDS igazgatója az AIDS december 1-jei világnapja alkalmából kijelentette: "Semmi sem tölt el nagyobb reménnyel, mint az a tudat, hogy még a mi életünkben születhet egy AIDS-mentes generáció".

© 2026 Hírextra. Minden jog fenntartva.