Külföld

Clinton nem elégedett

A közel-keleti béke előmozdítása érdekében mindkét félnek többet kellene tennie: Izraelnek meg kell erősíteni a palesztin intézményeket, a palesztinoknak pedig véget kell vetniük a lázításnak és a korrupciónak - hangsúlyozta Hillary Clinton amerikai külügyminiszter egy új washingtoni elemző intézetben tartott előadásában.

A békéhez vezető konkrét lépések elfogadása a legnagyobb fegyver Izrael kezében a Hamász és más szélsőséges csoportok ellen – mondta a külügyminiszter a közel-keleti békefolyamattal foglalkozó Daniel Abraham Központ washingtoni megnyitóján.

Clinton azzal érvelt, hogy ha Izrael nem erősíti meg a Fatahot és a Palesztin Felszabadítási Szervezetet – amelyek szerinte "hiteles partnerek" a békefolyamatban -, azzal a Hamász kezébe ad nagyobb hatalmat. "Izrael képes jobban támogatni a Palesztin Hatóságot hitelesebb intézmények megteremtésében" – tette hozzá. Arra biztatta a zsidó államot, hogy állítsa le a telepépítéseket, és tartózkodjon az egyoldalú lépésektől és bejelentésektől.

Kifejtette: aggasztónak tartja, hogy Izraelben egyesek úgy gondolják, nem kell tenniük semmit, mert a felépített falak és az erős gazdaság védelmet nyújtanak. Ám ez azt jelenti, hogy nem mozdulnak el arról a holtpontról, amelynek tragikus emberi áldozatai vannak, és veszélyezteti Izrael mint biztonságos és demokratikus zsidó állam hosszú távú jövőjét – figyelmeztetett a külügyminiszter.

Az amerikai külügyminiszter kiemelte, hogy a béke érdekében a palesztinoknak véget kell vetniük a lázításnak és az erőszaknak, vissza kellene szorítaniuk a korrupciót, és fel kellene hagyniuk azzal a gyakorlattal, hogy a nemzetközi szervezeteket a gyújtó hatású, Izrael-ellenes retorika fórumaként használják.

Az Egyesült Államok március elején jelentette be, hogy Izrael és a Palesztin Hatóság beleegyezett a közvetett tárgyalások megkezdésébe, de a zsidó állam újabb kelet-jeruzsálemi lakásépítési tervei miatt a folyamat megakadt.

Forrás: MTI

© 2026 Hírextra. Minden jog fenntartva.