Külföld

Irakban a konzervatív párt győzhet?

Irak síita többségű tartományaiban valószínűleg a Núri al-Máliki miniszterelnök vezette Szövetség a Jogállamért, a szunnita területeken pedig Ijád Allávi Iraki Blokkja szerzett többséget a vasárnapi választáson - közölték helyi tisztségviselők.

A kilenc síita tartományból háromban Allávi pártja lehet a második, hat tartományban viszont valószínűleg megelőzi a síita konzervatív Iraki Nemzeti Szövetség, amely az Iraki Iszlám Legfelsőbb Tanács (ISCI) és Muktada asz-Szadr síita radikális hitszónok híveinek tömörülése.

A becslések szerint a négy szunnita terület közül Dijála tartományban a Szövetség a Jogállamért lehet a második, a többi három régióban viszont messze lemarad a kormányfő pártja.

A kilenc síita tartományban 119, a szunnita többségű területeken pedig 70 mandátumhoz lehet jutni. A vitatott hovatartozású Kirkukban várhatóan a Kurd Szövetség végez az élen, második helyen az Iraki Blokk, harmadikként pedig a Szövetség a Jogállamért futhat be. A választások győztesét illetően a bagdadi eredmények fognak dönteni: a főváros választókerületeiben összesen 68 mandátum sorsa dől el.

A választási bizottság csütörtökön közöl először részeredményeket, a végleges adatokat március 18-án lehet megtudni, a hivatalos eredményt pedig csak a hónap végén, a beérkezett panaszok kivizsgálása után hirdetik ki.

Forrás: MTI

© 2026 Hírextra. Minden jog fenntartva.