Külföld

Újabb melaminbotrány?

Újabb melaminbotrányt előzött meg a rendőrség az északnyugat-kínai Senhszi tartományban, amikor olyan három embert vett őrizetbe, akik hamisított, mérgező anyagot tartalmazó tejport adtak el.

A hatóságoknak sikerült még az előtt közbeavatkozniuk, hogy a tejpor kereskedelmi forgalomba került volna – jelentette a Hszinhua hírügynökség. A tartományi Csincsiao tejtermékeket gyártó vállalat vezérigazgatóját és két munkatársát december másodikán fogták el, azt követően, hogy több mint öt tonna melaminnal "dúsított" tejport adtak el még szeptemberben egy nanningi cégnek a Kuanghszi-Csuang autonóm területre.

Az őrizetbe vett három embert mérgező élelmiszer elállításával és értékesítésével gyanúsítják.

A por ellenőrzése során novemberben kiderült, hogy öt tonna tejpor tiltott adalékanyagot, ipari kemikáliaként használt melamint tartalmaz, amely különösen a csecsemőkre veszélyes, mivel vesekövet, illetve veseelégtelenséget idézhet elő. A szennyezett tejpor teljes mennyiségét november 18-án lefoglalták.

A Kínában tavaly a nyári olimpiai játékokat követően, szeptemberben kirobbant melaminbotrány világszerte nagy visszhangot keltett. Akkor legkevesebb hat csecsemő halt meg a mérgezett tejportól, és több mint 300 ezren betegedtek meg tőle. Ez év januárjában halálra ítélték azt a férfit, aki 600 tonna mérgező tejport készített, és egy másikat, aki az értékesítést végezte. Egy harmadik, a közvetítő, életfogytig tartó szabadságvesztést kapott.

A melamin műanyagok és ragasztók gyártásánál használatos vegyszer. A tejporhoz azért adagolták, hogy megtévesszék az átvevőket, látszatra emeljék a gyenge minőségű, vizes tej fehérjetartalmát.

Forrás: MTI

© 2026 Hírextra. Minden jog fenntartva.