Külföld

Az afganisztáni háború többe kerül, mint az iraki?

Az Egyesült Államok 2010-ben többet költ majd az afganisztáni háborúra, mint az iraki konfliktusra - ez tűnik ki a Pentagon által csütörtökön nyilvánosságra hozott adatokból.

Ez lesz az első eset, hogy az afganisztáni költségek meghaladják az irakiakat. A Fehér Ház csütörtökön összesen közel 130 milliárd dollárt kért 2010-re a két háború finanszírozására: ebből 65 milliárd jut Afganisztánra és 61 milliárd Irakra. Jelenleg mintegy 136 ezer amerikai katona állomásozik Irakban, de 2011 végére fokozatosan kivonják őket onnan. Afganisztánban – ahol most 45 ezer amerikai katona szolgál – az év végére számuk 68 ezerre emelkedik.

A két háború finanszírozására szánt 130 milliárdos összeg a 2010-re kért 663,7 milliárd dolláros amerikai katonai költségvetés része. Ez utóbbi összeg mintegy 2 százalékos bővülést jelent a mostani katonai költségvetéshez képest, miközben a korábbi Bush-kormányzat évről-évre 4-5 százalékos emelkedést tartott szükségesnek. 2001, azaz az Amerika elleni terrortámadások óta az Egyesült Államok katonai költségvetése kétszeresére emelkedett, s jelenleg a világ teljes katonai kiadásainak több mint 40 százalékát jelenti.

Eközben a washingtoni képviselőház illetékes bizottsága csütörtökön 96,7 milliárd dolláros pótköltségvetést hagyott jóvá az iraki és afganisztáni katonai misszió 2009-es finanszírozására. Az összeget még a teljes képviselőháznak, illetve a szenátusnak is jóvá kell hagynia.

Forrás: MTI

© 2026 Hírextra. Minden jog fenntartva.