Tudomány

Pikáns a világ első vegyi fegyvere

Aki odavan az erős paprikáért, valójában a világ első vegyi fegyverét ízleli - számoltak be kutatók vizsgálataikról az amerikai tudományos akadémia folyóiratában.

A paprika erejét a gombák elleni küzdelem alakította ki. Az ízes növény magvait természetes környezetben a madarakra bízza, amelyek megeszik a termést, majd az emésztetlen magvakkal új élőhelyeket "trágyáznak". A bolíviai vadon termő fajták – sok más növényhez hasonlóan – ízletes cukor és olaj termelésével teszik ellenállhatatlanná termésüket a madarak számára. Ezek az anyagok ugyanakkor bizonyos gombafertőzéseknek is kiváló táptalajt nyújtanak. A fertőzés pedig tönkreteszi a magvakat, mielőtt azok kicsírázhatnának.

"A vad csili magvai még a földbe kerülés előtt vannak veszélyben. Nagy részüket elpusztítja a gomba" – mondta a kutatás egyik résztvevője, Joshua Tewksbury, a Washingtoni Egyetem biológusa.
Az egysejtű gombákat a levéltetűfélék terjesztik, így azokon a vidékeken, ahol a rovarok sűrűbben élnek, a paprika is több csípős alkaloidát, kapszaicint termel. Ez a vegyület ugyanis drámaian lassítja a gomba terjedését – állapították meg a kutatók.

"A kapszaicin ugyanakkor nem akadályozza a magvak terjesztését, mivel a madarak nem érzik az erős ízt" – tette hozzá Tewksbury.
Más vidékeken, ahol kevés rovar él, ezért a gombaveszély is elenyésző, olyan csili terem, amely egyáltalán nem erős.
A kutatók szerint a paprika – amely az egyik legrégebben háziasított növény Dél-Amerikában – az emberi táplálkozásban is jótékony hatású volt.

"Amíg nem létezett hűtés, addig a trópusokon élő ember tulajdonképpen minden élelmiszer elfogyasztásával a fertőzés veszélyét kockáztatta, hiszen a meleg és nedves klimatikus körülmények között bármiben elszaporodhatnak a mikrobák. Ha azonban az elkészített ételhez erős paprikát adagoltak, a fertőtlenítő hatású kapszaicin csökkentette a kockázatot".

Forrás: MTI

© 2026 Hírextra. Minden jog fenntartva.