Gazdaság / HR

Magasabb árak, változó kedvezmények

Az egységesített vasúti és távolságibusz-jegyárak mellett az igénybe vehető kedvezmények rendszerét is átalakította a szaktárca. Változnak a többi között a diákok, a fogyatékkal élők és a költségvetési intézmények dolgozóinak kedvezményei, a nyugdíjasokat

Május 1-jétől a jelenlegi 67,5 helyett csak 50 százalékos jegykedvezmény jár a helyközi közlekedésben a diákoknak. Ezt – ahogyan eddig – továbbra is bármilyen vonalon igénybe vehetik a középiskolák és a felsőoktatási intézmények nappali és esti tagozatos tanulói. Jár ez a kedvezmény a levelező tagozaton tanuló egyetemistáknak és főiskolásoknak is, de csak lakóhelyük és iskolájuk között. A GKM eredeti terve szerint a diákok csak lakóhelyük és iskolájuk között kaptak volna jegykedvezményt, az esti és levelező hallgatóknak pedig teljes árú jegyet kellett volna venniük.

A középiskolások mostanáig kedvezményes bérletet a lakóhelyük és iskolájuk közti távolságra vehettek. Erre május 1-jétől is jár 90 százalékos támogatással a bérlet. Mostantól vehetnek viszont bérletet korlátozás nélkül bármilyen útvonalra, de csak 67,5 százalék kedvezménnyel.

A felsőoktatásban a nappali és az esti tagozaton tanulóknak továbbra is jár kedvezményes bérlet lakóhelyük és iskolájuk között, de a támogatás május 1-jétől már nem 90, hanem csak 67,5 százalékos.

Mósosul a fogyatékkal élők utazási kedvezménye is, ami a 80 ezerből 45 ezer embert érint, ennyien vesznek részt a közösségi közlekedésben. A vasúton és a távolsági buszokon az eddigi többféle kedvezményt egységes jegy- és bérlettámogatás váltja fel, ami 90 százalékos lesz. Szintén 90 százalékos jegykedvezmény illeti meg májustól a fogyatékkal élők kísérőit is.

Az eddiginél szerényebb kedvezménnyel kell beérniük a költségvetési intézmények alkalmazottainak. Májustól ők évente maximum 12-szer vehetnek igénybe félárú jegyet menettérti utakra, ám mostantól nem csak a vonatokon, hanem a távolsági buszokon és a HÉV-eken is.

A változások a nyugdíjasokat és a 65 éven felülieket nem érintik.

Május 1-jétől a MÁV-tarifák átlagosan 17, a helyközi buszjegyek árai 4 százalékkal emelkednek, így kiegyenlítődik a kétféle közlekedési eszköz tarifái közötti különbség. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium új díjövezeti rendszert vezetett be, amelyben az ediginél kisebb távolságokra osztották a tarifát, amelynek köszönhetően arányosabb lesz az ár a ténylegesen megtett úttal.

© 2026 Hírextra. Minden jog fenntartva.