2025. december 28. - Kamilla

20 milliárd fontja van a leggazdagabb szigetlakónak

Töretlenül és meredek ütemben gazdagodott tovább az elmúlt egy évben a brit pénzarisztokrácia felső ezre, amelynek összvagyona a jelenlegi munkáspárti kormány eddigi tíz éve alatt csaknem megnégyszereződött - áll a The Sunday Times éves vagyonlistájában.
2007. április 29. vasárnap 11:23 - Hírextra
A leggazdagabb az idei listán is a brit-indiai acélbáró, Lakshmi Mittal, akinek vagyonát 19,25 milliárd fontra (7300 milliárd forint) becsülik. Mittal az idén harmadszor utasította maga mögé a korábbi leggazdagabb "britet", a Londonban élő orosz Roman Abramovics olajoligarchát, a Chelsea labdarúgó klub tulajdonosát. E vagyonokhoz képest a brit uralkodó szinte szegénynek számít. A 81 éves II. Erzsébet királynő idei 320 millió fontos vagyona csak a 229. helyhez volt elégséges az ezres listán.

A brit "vagyonrobbanást" jól jelzi, hogy az idei listán rekord számú, 68 milliárdos szerepel, 14-gyel több, mint tavaly, és háromszor annyi, mint négy évvel ezelőtt.

A királynőt a leggazdagabb brit hölgyek között messze megelőzi Joanne K. Rowling, a példátlan sikerű Harry Potter-sorozat szerzője is. Az írónő vagyonát a The Sunday Times 545 millió fontra (207 milliárd forintra) becsüli a tavalyi 520 millió font után. A leggazdagabb brit zenészek közül Sir Paul McCartney-nak, a Beatles volt basszusgitárosának a Rich List tavaly 825 millió fontot tulajdonított, az idei listán azonban Sir Paul alig 725 millió fonttal szerepel, a szerkesztők ugyanis 100 milliót "félretettek" vagyonából várható válási költségekre.

A The Sunday Times az idén külön összeállítást közölt a világ, illetve Európa 50 leggazdagabbjáról is. A világ felső ötvenének összvagyona a 2007-es Rich List szerint 611 milliárd font (230 ezer milliárd forint), 8,3 százalékkal több mint tavaly. Az európai ötvenes élmezőny összesen 371 milliárd fontot (140 ezer milliárd forint) tudhat a bankban; ez 14,8 százalékos gazdagodás egy év alatt. A világranglistát 42,6 milliárd fonttal (85 milliárd dollárral) a Wal-Mart üzletláncot birtokló amerikai Walton család vezeti; utánuk a Microsoft-alapító Bill Gates következik, 28,7 milliárd fonttal (57 milliárd dollár). Az európai listavezető a brit első, vagyis Lakshmi Mittal. Európa felső ötvene közül tizenhárom orosz, 76,3 milliárd fontnak (29 ezer milliárd forint) megfelelő összvagyonnal.

A 2007-es összesítés szerint a pénzarisztokrácia felső kasztjának összvagyona a tavalyi 300,96 milliárd fontról 59 milliárd fonttal csaknem 360 milliárd fontra (137 ezer milliárd forintra) duzzadt. A leggazdagabb ezer gazdagsága az elmúlt egy évben majdnem 20 százalékkal gyarapodott, ami egyike a legnagyobb éves növekedéseknek a hasonló listák közlésének kezdete - 1989 - óta.

A lap megjegyzi, hogy Tony Blair miniszterelnökségének évtizede olyan aranykorszaka volt a brit gazdagoknak, amilyenre kevés példa van az ország történelmében.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását