Kultúra

A post-funk-dzsessz legjobb basszusgitárosa az A38-on

A fúziós zene egyik legjobb basszusgitárosa és együttese vendégszerepel vasárnap este az A38 Hajón. Műfajában a ma élők basszusgitárosok között Victor Bailey, Marcus Millerrel és Stanley Clarke-kal együtt hangszere egyik legjobbja.

Bailey 47 éves, zenészcsalád sarja. Fiatal éveit szülővárosában, Philadelphiában töltötte. Hóna alatt állandóan kedvenc zeneszerzőjének, Bachnak a partitúráival járt-kelt. Házukat a zene töltötte be, énekesek, zenészek, jöttek-mentek. Hétéves korától zongorázott, tízéves korában kapta meg első dobfelszerelését, s ahogy mögé ült, azonnal képes volt játszani rajta, bár maga sem tudta, hogyan sikerült. Egy héttel később csatlakozott első zenekarához, amely három héttel később már koncertezett.

Sorsdöntő fordulat volt az életében, amikor egy véletlen folyamán basszusgitárra váltott. Soha nem játszott előtte ezen a hangszeren (addig csellózott), mégis értette, érezte. Azonnal tudta, hogy ez a hangszer lesz az övé, és többet nem dobolt. Karrierje gyorsan ívelt felfelé, rengeteg fellépésen volt már túl, amikor a világhírű Berklee College of Music falai közé került.

Miután az ottani dzsessztanszéken diplomát szerzett, Sonny Rollins, majd Lenny White együttesében játszott. Saját generációjának dzsessztársadalma is hamar felfedezte, és Kenny Kirkland, Mike Stern, Dennis Chambers, Omar Hakim zenekaraiban a volt a ritmusszekció tagja.

A nagy áttörést Omar Hakim hozta el számára, aki Jaco Pastorius után beajánlotta őt a Weather Reportba, ahol Pastorius nyomában is világhírű lett – Joe Zawinul választottját a Weather Report kedvelői elfogadták. Kirándult a pop világába is: a kilencvenes években Madonnát kísérte, majd 1997-ben visszatért mentorához, Joe Zawinulhoz a Zawinul Syndicate-be.. Egy év alatt 50 lemezen szerepelt.

Mára több mint több ezer lemezfelvétel áll mögötte, és kétség sem férhet hozzá, hogy Bailey napjaink egyik legjobb basszusgitárosa. Ő nem csupán játszik a hangszerén, hanem más zenészeknek, együtteseknek rendez, illetve komponál dalokat. Saját együttesével Victor hatalmas sikerrel turnézik a világ számos helyén.

Zenéjét leginkább post-funk-dzsessznek tartják a hozzáértők. A kitűnő basszusgitáros nem először koncertezik Budapesten: fellépett már az A38 Hajón és a Petőfi Csarnokban is. A vasárnap esti koncerten a Victor Bailey Bandben az együttes névadója mellett Casey Benjamin szaxofonozik, a világhírű Lenny White dobol és Peter Horvath játszik a a billentyűs hangszereken.

Forrás: MTI

© 2026 Hírextra. Minden jog fenntartva.