Életmód

Félmillió COPD-s lehet hazánkban

Tavaly óta csaknem 20 ezerrrel nőtt itthon a légúti szűkületes tüdőbetegek száma - derül ki a Magyar Tüdőgyógyász Társaság legfrissebb adataiból.

Magyarországon 80 ezer beteget kezelnek a COPD nevű kórral, de a páciensek száma a valóságban meghaladhatja a félmilliót – tudta meg az RTL Klub Híradója a társaság szombati konferenciáján. 10-11 szál cigarettát szív el átlagosan naponta egy magyar dohányos, közülük minden tizenötödik COPD-s beteg. Vagyis nehezen vesz levegőt, gyakran köhög és fullad. Többségük nem is tudja, hogy beteg, azt gondolják, mindez a dohányzás velejárója. Így legtöbbször túl későn mennek orvoshoz, akkor, amikor már csak a fél tüdejük működik.

Magyarország a COPD tekintetében a legrosszabb helyen áll Európában. A már kezelésre szoruló betegek havonta 5 ezer forintot költenek a betegség gyógyítására, és évente legalább egy hetet vannak kórházban.

Magyarországon a dohányzással kapcsolatos betegségek gyógyítására több mint 100 milliárd forintot költenek évente, és a szakemberek szerint ez a kiadás a jövőben még tovább nő majd, ha nem csökken a dohányosok száma.

Ez a betegség lesz a harmadik leggyakoribb halálok körülbelül 10 év múlva – mondta az RTL Klub Híradójának Peter Carverley angol professzor, aki 20 éve küzd a COPD ellen.

© 2026 Hírextra. Minden jog fenntartva.