Szocializáció és metakommunikáció
A nem szóbeli kommunikáció és a társas jelzések gyors felfogása, megértése, a helyes válaszra való készség segíti a gyermekeket abban, hogy pozitív kapcsolatokat alakítsanak ki és elkerüljék a visszautasítást.
2010. január 23. szombat 08:26 - HírExtra
A chicagói Rush Egyetem orvostudományi központjának szakemberei szerint ez a három, általuk azonosított faktor segíthet a problémák diagnosztikájában és a szociális és emocionális tanulási zavarokkal küzdő gyermekek terápiájában is.
"Megdöbbentő azoknak a gyerekeknek a száma, akik nem képesek ezt a három lépést megfelelően kezelni, ezért a kiközösítettség veszélyének vannak kitéve" - mondta Clark McKown, az egyetem intézeti igazgatója, a kutatás vezetője.
Az amerikai iskolások 13 százaléka, nagyjából négymillió gyerek küzd valamiféle szociális-emocionális zavarral a szakemberek szerint.
"Egyszerűen nem veszik észre, ha valaki leereszti a vállát a csalódottság jeleként, nem hallják meg, ha valakinek az izgatottság megváltoztatja a hangszínét, vagy nem tudják leolvasni a másik arcáról a harag vagy a szomorúság jeleit" - jelentette ki McKown egy közleményben.
A Journal of Clinical Child and Adolescent Psychology című folyóiratban megjelent két tanulmányukban McKown és munkatársai úgy találták, hogy a nonverbális kommunikáció megértése és az arra adott válasz kulcsfontosságú a barátságok megszerzésében és megtartásában, valamint a későbbiek során számos nehézség leküzdésében.
Néhány gyerek nem érti ezeket a jeleket, míg más fiatalok nem értik azok jelentését, míg másokban megvan a társas helyzetekről való gondolkodás képessége.
A csoport 158 gyermeket vizsgált meg Illinois államból, amely megköveteli az oktatási intézményektől, hogy a tanulók érzelmi és szociális igényeit számontartsák, valamint további 126, klinikára beutalt fiatalt. Úgy találták, hogy a különféle jelek felfogására "antennával" rendelkezők sokkal több valódi baráttal rendelkeztek.
"Most lehetségessé vált, hogy meghatározzuk azokat a szükséges képességeket, amelyek kialakításában segíthetünk a gyerekeknek" - fűzte hozzá McKown.
Forrás: MTI