2024. június 8. - Medárd

Gazdag kínálat az Abigail Galéria vasárnapi árverésén

Az Abigail Galéria kilenc éves történetének leggazdagabb anyaga kerül kalapács alá december 20-án a Művészetek Palotájában: a változatos kínálatban 232 festmény és grafika, valamint 22 kisplasztika szerepel.
2009. december 15. kedd 10:21 - HírExtra
Hajdú Kata, a galéria tulajdonosa az MTI-nek elmondta: a műkereskedelem területére is begyűrűzött a válság, de az mostanra megszűnni látszik. A régi gyűjtők és a kollekciójukat most alapozók újra érdeklődéssel fordulnak az aukciók felé.
Az Abigail aukcióján bőven találhat műkincset a régi gyűjtő, a kis pénzű kezdő és a befektetési céllal vásárló is. Harmincegy tétel indul milliós kikiáltási áron, ebből három nyolc számjegyű összegről, miközben már 50-60 ezer forintról is lehet akvarellre, egyedi grafikára, és akár 90-120 ezerért olajképre licitálni.

A legnagyobb meglepetés egy Nemes Lampérth József-kép: az 1920-as, papírra fekete és színes tustechnikával készült, nagy méretű Híd a Szajnán, amely nemcsak a festő életművének, hanem a magyar expresszionizmusnak is az egyik legfontosabb műve. Nemes Lampérth alig másfél évtizedes alkotói pályájának csúcsa ez a berlini emigrációban született alkotás, amely fél évszázadon át rejtve maradt. 1974-ben, Nemes Lampérth monográfusa, Mezei Ottó kutatta fel és hozta haza Svédországból azt a hat festményt, melyeket egykor Berlinben kiállítottak; ezek között volt a most 24 millió forintért aukcióra kerülő festmény.

Ugyanennek a korszaknak a ritkasága Moholy-Nagy László vonalhálós szerkesztésű, kettős grafikai portréja. Ez azért különös, mert Moholy-Nagy ebben az időben már modernebb technikájú munkákkal kísérletezett. Csak önarcképeit és barátai portréját rajzolta meg korábbi stílusában. Nemcsak ezért kapott 8 milliós kikiáltási árat a papír alapú, vegyes technikájú grafika, hanem azért is, mert Moholy-Nagy-művek alig lelhetők fel Magyarországon.

Egy másik emigráns, a Párizsban világhírre jutott Rozsda Endre 1939-es, szürrealizmushoz közelítő olajképe is a legmagasabb kikiáltási árú művek közé tartozik 12 millió forinttal. Rippl-Rónai József 1906-os Téli este enteriőrjét, amelyen édesanyját is megörökítette a művész, Móra Ferenc vásárolta meg a lányának. Ezt a tényt a kép hátoldalán Rippl-Rónai kézírása bizonyítja. A finom pasztellért most 8,5 millió forintot kérnek.

Nem hiányoznak az árverésről az Abigail Galéria "prófétái", a külföldön híressé vált magyar művészek sem, például Neuhaus Ervin, Dax, Nem's Judith, Kilár István vagy Liptay Mátyás. A kör új nevekkel is bővül: az új műfajt, a digitális képfantáziákat teremtő, s nemzetközi hírnevet szerzett Sárközy Pál és Werner Hornung művész páros most jelenik meg először Magyarországon. Sárközy rajzol, Hornung pedig számítógéppel avatkozik be a mű elkészülésének folyamatába. Ezúttal három képüket lehet megcsodálni és megszerezni félmillió körüli induló árról.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását