Juhász Rita közölte: Magyarországon először Miskolcon mutatkozik be a japán női dobegyüttes, majd Budapesten, a Művészetek Palotájában és Szombathelyen ismerheti meg a magyar közönség a taikót, azaz a csoportos dobelőadást.
Az intézményvezető azt is elmondta, hogy a különleges csapat 1982-ben alakult. A Kobajasi Haruhiko által vezetett, tizennégy diáklány alkotta együttes tagjai büszkén vallják magukat egy "kis falu nagy dobosainak". Akisino herceg és Kiko hercegnő eljegyzésén, majd esküvőjén az együttes ünnepi taikóval köszöntötte a japán hercegi párt.
Hozzátette: lendületes, energiát sugárzó előadásuk az érdeklődés középpontjába állította őket, és egy csapásra híresek lettek. Jelenleg - egyre tágítva a tradicionális japán dobolás határait - dzsesszzenészekkel, táncformációkkal dolgoznak együtt. Hangszertudásuk állandó tökéletesítése alapvető fontosságú számukra, ezért minden évben öt alkalommal fellépnek San Franciscóban a Nemzetközi Taikofesztiválon.
Európában is rendszeresen vendégszerepelnek, 2005-ben például meghívást kaptak az EU-Japán cserekapcsolatok éve jegyében Luxemburgban rendezett Wiltzi Nemzetközi Zenei Fesztiválra, ahol a közönség szűnni nem akaró tapssal fogadta produkciójukat.
2001-ben Fukuiban megkapták a Japán Otaikoverseny legmagasabb díját. 2003-ban az általános dob kategóriában veterán felnőtt csapatokat legyőzve nagydíjat nyertek a Tokiói Nemzetközi Wadaiko versenyen, s ezt a teljesítményüket 2006-ban megismételték. Ezzel a dobosok közül ők mondhatják el elsőként magukról, hogy kétszer is átvehették ezt a komoly elismerést - mondta a miskolci Művészetek Házának vezetője.