Osztrákok az élen
A kiállításokon és művészeti vásárokon való megjelenés gyakoriságát, illetve az aukciós árakat alapul véve az osztrák galériák a legfontosabbak közé tartoznak a világon, a kortárs művészek azonban már jóval kevésbé, ha egyáltalán lehet anyagiakban mérni a
2008. április 23. szerda 14:49 - Hírextra
A Die Presse osztrák napilap szerdai számában mindenesetre idézte az Artinvestor szakmai folyóirat összeállítását, amely a galériák világranglistáján az első tíz között négy osztrák kiállító- és műgyűjtő házat is megemlít. Mi több, a kétszázas lista első helyén a salzburgi Thaddaeus Ropac-galéria áll a londoni Lissonnal együtt. Második a sorban a bécsi Krinzinger, az ötödik a Georg Kargl-galéria, a kilencedik az első generációs, bécsi Galerie Nächst St. Stephan.
A kortárs művészek "árazási" rangsora már lényegesen kedvezőtlenebb képet mutat az alpesi ország szempontjából. A "legdrágább" élő képzőművész a német Gerhard Richter, akinek Gyertya című festménye a lap közlése szerint tízmillió euróért kelt el a Sotheby's aukciós ház árverésén. A húsz legsikeresebb kortárs alkotó közé egyébként javarészt német művészek tartoznak, ők foglalják el a listának csaknem a felét. A százas rangsorba csupán két osztrák fért be, mindketten a bécsi akcionizmus képviselői: Franz West (24) és Arnulf Rainer (83).
Forrás: MTI