A néphatalmi nemzetgyűlésbe jelöltek között szerepel Fidel Castro elnök és Raúl Castro, az elnök első helyettese, aki jelen pillanatban az ország ügyvezető elnöke, mind a kettőjüket Santiago de Cuba egyik választókerületében jelölték - mondta Soraya Álverez.
A választások szabadok és demokratikusak lesznek Kubában, mert a jelölteket a nép ajánlotta, és garantálva van az állampolgárok szabad és titkos választásának joga; nem lesz választási csalás Kubában - mondta a nagykövet a távirati iroda kérdésére.
A nagykövet kiemelte: a választást a kubai alkotmánynak és a választási törvénynek megfelelően tartják meg. A jogszabály szerint a külföldön tartózkodó kubaiak nem szavazhatnak - tette hozzá.
Az MTI kérdésére válaszolva a diplomáciai képviselő elmondta: nincs információja arról, hogy nemzetközi megfigyelőket meghívtak-e a választásokra, de minden Kubában működő diplomáciai képviselet munkatársát szívesen látják.
A magyar Külügyminisztérium a héten ismételten hangsúlyozta, hogy kész segítséget nyújtani a szigetországnak a demokratikus átmenetben, ha erre vonatkozóan megkeresés érkezik.
A kubai nagykövet erre reagálva hangsúlyozta, hogy országa vezetése senkitől nem kér tanácsot a politikai rendszer "tökéletesítésében". A politikai változás egy országban az adott nép akaratától függ - tette hozzá.
Kuba a saját átmenetét valósítja meg, a saját szocialista megközelítéséből. Ennek egyik bizonyítéka, hogy a mostani választások során a jelöltek nagy része már nem ahhoz a generációhoz tartozik, amely "győzelemre vitte a forradalmat" - hangsúlyozta Soraya Álverez.
Kubában ötévente tartanak általános nemzetgyűlési választásokat. 1976 óta a legalacsonyabb választási arány 95,2 százalék, a legmagasabb 98,7 százalék volt.
A hivatalos tájékoztatás szerint a jelölteket nem a Kubai Kommunista Párt állítja, hanem a nép és a civil szervezetek. A képviselők politikusként nem kapnak fizetést, és bármikor visszahívhatók.
A 614 tagú Néphatalom Nemzetgyűlése az állam legfelsőbb szerve Kubában, a testületet nem oszlathatja fel az elnök és nem is gyakorolhat a vétót a meghozott törvények felett.
A mostani választáson induló 614 jelölt több mint negyven százaléka nő, a jelöltek mintegy nyolcvan százaléka egyetemet végzett - derül ki a nagykövetség adataiból.