2010 az időjárási anomáliák éve?

Melegfront után hidegfront, szélrekorddal kiegészülve. Néhány nap leforgása alatt nagyot változott az időjárásunk, így elbeszélgettünk Vadász Vilmossal, az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) előrejelzőjével.

Hetedikén több mint 18 fokot mértek, a tegnapi nap is igen enyhe volt az időjárás, ám a mai nap jelentős lehűlést jósolnak. Az emberi szervezetre milyen hatással lehet mindez?

Figyelem!
Az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapján közzétett orvosmeteorológiai jelentés szerint a viharos széllel érkező erős hidegfront hatására ingadozhat a vérnyomás, egyesek ingerlékenyebbek lehetnek. Sokan fejfájással, migrénnel, ingerlékenységgel, rossz közérzettel reagálnak a hidegfrontra. A front különösen a szívbetegek, a kismamák és a reumatikus betegségekben szenvedők számára lehet megterhelő.
Az OMSZ munkatársai korábban az MTI-nek elmondták, hogy az időjárási frontok, a szél, a hőmérséklet, a csapadék változása szinte minden betegségre hatással lehet, és befolyásolhatja az emberek pszichés állapotát, hangulatát is. A statisztikai adatok szerint hidegfrontnál több az epilepsziás roham, növekszik a görcshajlam és az ízületi gyulladás lehetősége.
A mai reggelen, Pécs környékén 13,6 fokot mértek, ami december 9-én abszolút hőmérsékleti rekordnak számít. A jelenleg átvonulóban lévő hidegfront közel tizenöt fokkal hidegebb levegőt eredményez a légkörben, ami a talaj közelében nem feltétlenül okoz ilyen mértékű lehűlést: az viszont tény, hogy drámai lehűlésre számíthatunk.

A koradélutáni órákig általában emelkedik a hőmérséklet, ám a hidegfront felülírja ezt a szabályt. A hőmérséklet mellett a szélviszonyok jelenthetnek veszélyt.

Szélerősség tekintetében mire számíthatunk?

A száz kilométeres óránkénti sebességet elérhetik, helyenként akár meg is haladhatják a széllökések. A reggel folyamán, Kabhegyen, százhetvenkét kilométeres óránkénti sebességet meghaladó széllökést mértek, aminél erősebb hazánkban nem került rögzítésre, vagyis rekordnak számít.

A mai nap a szélsőséges időjárásé. Miben nyilvánulhat meg a frontérzékenység?

Minden ember másként reagál az időjárás változásra. Van olyan, aki észre sem veszi és vannak olyan emberek, akiket igen komoly mértékben megviselhetnek a drasztikus változások. Kortól, nemtől függhet az eltérés, egyedül a felekezet nincsen hatással a frontérzékenységre.

Ilyen esetekben a görcsökkel járó megbetegedéseknél fokozódik a görcshajlam, valamint a vérnyomásváltozásnak is lehetnek légköri okai. A reakcióidő is lelassulhat, így a közlekedésben nagyobb figyelemre, koncentrációra van szükség. Aki nem érzékeny a frontra, a közlekedésben ő is kiszolgáltatott lehet, a frontérzékeny sofőrök miatt. Az óvatosság mindenképpen indokolt.



A front érzékeny emberek miként tudják csökkenteni a mellékhatásokat?

Aki figyeli a saját testének a reakcióit, az megismerheti, hogy milyen időjárásra miként reagál a szervezete. Amennyiben módjában áll követni az időjárás jelentéseket, összekapcsolhatja az előrejelzést a tapasztalataival.

Ha a meteorológusok melegfrontról tájékoztatnak és az illető tudja, hogy ennek hatására nagyon nehezen alszik el, akkor a „kispárnája” alá altatót készíthet, majd szükség szerint bekaphatja azt.

Egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási viszonyok, a „klasszikus” tavasz és ősz időtartalma néhány hétre redukálódott. Mi lehet ennek a magyarázata?

A kontinentális klímánk alapja a szeszélyesség. Nem érzem azt, hogy évszakok kiiktatódnának, az előző évszázadokban is volt példa ilyen mértékű drámai változásokra. Korábban említettem, hogy megdőlt a melegrekord és a szélrekord is, így abban egyetértek, hogy az idei év nem volt éppen „piskóta”. Ennyire csapadékos évre az adatbázisunkban sincsen utalás.