A dugókulcsok alapeszközei: a hajtószárak

A dugókulcsok funkciója alapvetően a csavarozás, hiszen a csavarokat tudjuk kioldani velük, illetve megszorítani, ha éppen arra van szükség. Ahhoz, hogy ezeket használni tudjuk, hajtószárakra is szükségünk lesz.

Miért jó a dugókulcs?

A villáskulcs helyett miért éri meg a dugókulcsot választani? Egyrészt az az előnyük van, hogy a cserélhető fejeknek köszönhetően sokkal egyszerűbb tárolni őket, hiszen kisebb a helyigényük. Mindezt úgy, hogy ugyanezek a fejek a méretbeli és formabeli sokféleség miatt gyakorlatilag minden csavarhoz megoldást tudnak nyújtani.

A másik vitathatatlanul pozitív tulajdonság, hogy dugókulcsot használva gyakorlatilag nincsenek elérhetetlen területek. A dugókulcsok kiegészítőként funkcionáló különböző típusú hajtókarok, valamint a toldók lehetővé teszik, hogy ott is sikerrel elvégezhessük a feladatot, ahol a villáskulcsok - pusztán azért, mert nem férünk oda jól a csavarhoz - kudarcot vallanak.

Milyen dugókulcsok léteznek?

Alapvetően a kézi és a gépi használatra készült típust érdemes megkülönböztetni, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy melyikből szerzünk be magunknak. A kézi használatra szánt dugókulcsok fémszínűek, króm-vanádiumból készültek, és innen kapták azt a nevüket is, hogy “krova készlet”. A gépi dugókulcsokat könnyen megkülönböztethetjük tőlük, mert ezek fekete színűek, és az alapanyaguk a króm-molibdén. 

Méretük alapján a dugókulcsok sokfélék lehetnek, a hajtószár felé néző csatlakozó mérete, valamint a beleillő csavar mérete szerint vannak besorolva. Mindig oda kell figyelni arra, hogy a dugókulcs és a hajtókar mérete passzoljon egymáshoz. Még a dugókulcs mélysége is meghatározó fontosságú, hiszen ez adja meg azt, hogy hol, hogyan férhetünk hozzá a csavarokhoz.

Mit kell tudni a hajtószárakról?

A hajtószárak nélkül nem tudnánk használni a dugókulcsokat, tehát ez alapvetően szükséges, ha a nézegetésen kívül más terveink is vannak a készletünkkel. Az Elefántszerszám.hu Webáruház hajtószárai között minden fontos típust megtalálsz.

Az egyik leggyakoribb típusa a hajtószáraknak a racsnis hajtókar. Tulajdonképpen a nyomatékkulcs is racsnis hajtószár, azzal a különbséggel, hogy szabályozza a nyomatékot. Erre vagy úgy képes, hogy visszajelez róla, vagy úgy, hogy kontroll alatt tartja a meghúzás erősségét. 

Ennek elsősorban gépek esetén van nagy jelentősége, hiszen a nyomatékkulcs segítségével megakadályozzuk a csavar sérülését, valamint azt is, hogy túlhúzás következzen be a csavarra nézve. A tökéletes erővel megszorított csavar fog a legideálisabban működeni egy adott gépben, legyen az háztartási gép vagy egy jármű.

Emellett használhatunk T-szárat, csúsztatható fejű keresztszárat is, sőt, ha gyorsabb munkára vágyunk, akkor szóba jöhetnek például az elektromos csavarhúzók, illetve a pneumatikus csavarozók is. Amennyiben a szükség úgy kívánja, az adapterek és a csuklók is sokat segíthetnek abban, hogy megoldjunk egy-egy nehezebb feladatot is.