Vitorlás tanfolyam: képezd magad kapitánnyá!

Amikor az ember meglátja a vitorlás hajókat a Balatonon, alighanem érez némi késztetést, hogy ő maga is felszálljon a fedélzetre. Ebben a bejegyzésben összeszedtük, mi mindent is érdemes tudni a különböző tanfolyamokról és vizsgákról, avagy a vitorlás jogosítvány megszerzésének menetéről.

Amit a vízi jogosítványról tudni érdemes

Talán nem árulunk el nagy titkot, de a hajóra szóló jogosítványok megszerzésének feltételei és szabályai nem teljesen ugyanazok, mintha a közútra szeretnénk kimenni. Nincs két ugyanolyan terület, minden belvíz vagy folyó más és más adottságokkal rendelkezik. Nagy különbség van továbbá egy vitorlás kormányzása és egy motorcsónak irányítása között. Ugyanakkor bizonyos alapokat minden esetben el kell sajátítani, például a vízi mentést.

Miért jó a vitorlás jogosítvány?

Mert egy igazán egyedi, speciális tudást fogsz megszerezni. A megszerzett tapasztalatokat pedig egy egész életen át hasznosíthatod, nem mindennapi élményekkel és kalandokkal kiegészülve. Ráadásul az ismerőseidet is elviheted egy-egy körre a Balatonon vagy más vizeken. Kapitánynak lenni összességében menő dolog. Persze az egész mit sem ér, ha nem érdeklődsz a vitorlázás iránt. Amennyiben viszont igen, a legjobb helyen jársz, hogy megtudd, hogyan érhetsz célba. 

Vitorlás tanfolyam és a kedvtelési célú vitorlás kishajó-vezetői engedély megszerzése

Nézzük is a konkrétumokat. Eldöntöttük: vitorlás jogosítványt szeretnénk. Mit tegyünk? Vegyük át a szükséges lépéseket. Az első és legfontosabb, hogy megszerezzük a megfelelő elméleti és gyakorlati alapokat a belvízi hajózással kapcsolatban. Természetesen vitorlázni nem fogsz tudni online, ehhez el kell menni Balatonfüredre, de az elméletet simán elvégezheted otthonról is.

Mindenekelőtt meg kell felelni bizonyos részvételi feltételeknek is. A képzés 17 évesen is elkezdhető, de a gyakorlati vizsgán már be kell tölteni a 18. életévet. Igazolni kell az alapfokú iskolai végzettséget és kishajó vezetésére szóló orvosi alkalmassági igazolásra is szükség lesz. Továbbá személyi igazolvány, saját képek (2db igazolványkép) és természetesen a tandíj befizetése is elengedhetetlen.

A vitorlás jogosítványt hivatalosan belvízi kedvtelési célú vitorlás kishajó-vezetői engedélynek hívjuk. Erre lesz szükséged ahhoz, hogy 10 négyzetméternél nagyobb vitorlafelületű vagy több mint 7 méter hosszú vitorlás vezetésére legyél jogosult. Ezzel olyan 12 fő befogadására alkalmas vitorlás kapitánya is lehetsz, aminek hajótest hossza nem több 20 méternél. A vitorlás tanfolyamon minden alapot megtanulsz, ami fontos: legyen szó a hajózáshoz szükséges csomókról vagy a vízből mentésről. Ezzel felkészülhetsz a Közlekedési Hatóság által szervezett vitorlás vizsgára. Szélcsendben sem kell aggódni, az csupán egy lehetőség az elméleti tudás elmélyítésére!

A vitorlás jogosítvány megszerzésének feltétele a KAV Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont által szervezett elméleti és gyakorlati vizsgák sikeres teljesítése. Az elméletet szintén számítógépen keresztül kell elvégezni, a gyakorlatot pedig a megszokott hajón is megcsinálhatod, amelyiken tanultál. Így nem ér majd nagy meglepetés. Ha pedig igen, szakmai ismereteidnek köszönhetően már arra is fogsz tudni reagálni.

Mennyibe kerül?

A kezdő vitorlás tanfolyam, vagyis a kedvtelési célú vitorlás kishajó vezető képzés ára 159.990 forint. Az összevont kishajó tanfolyam (vitorlás és motorcsónak) pedig 189.990 forint. Pluszban erre még jönnek a hatósági díjak, amik a következőképpen alakulnak:

- Kedvtelési célú vitorlás kishajó-vezető vizsgadíj: 30 000 Ft

- Kedvtelési célú kisgéphajó vezető vizsga díj: 30 000 Ft

- Összevont kedvtelési célú kishajó (vitorlás és motorcsónak) vezetői vizsga: 54 000 Ft

- A kártya formátumú jogosítvány (okmány) kiállításának díja pedig 13 000 Ft

A végső összeg tehát értelemszerűen attól is függ, hogy melyik vizsgát választjuk. Amennyiben kizárólag vitorlázni szeretnénk, valamivel több mint 200 ezer forinttal érdemes számolni.

Ügyelj a biztonságra: mentőmellény és kötelező felszerelések

Miután megszereztük a szükséges jogosítványt és papírokat, indulhat a vitorlázás. Kivéve akkor, ha nincs nálunk mentőmellény. Ez ugyanis kötelező felszerelés, a biztonságnál pedig nincs is fontosabb. A Ship Store széles kínálatában elérhető számos mentőmellény, elsősegély csomag és tűzoltókészülék is. Lényegében minden, amire a fedélzeten szükséged lehet.