Átlag alatti a búza mennyisége Jászban

Jó minőségű, de többnyire az optimális termésátlagot jóval alulmúló mennyiségű gabona termett idén Jász-Nagykun-Szolnok megyében, ahol célegyenesbe érkezett a betakarítás – közölte a helyi kormányhivatal földművelésügyi igazgatója szerdán az MTI-vel.

Kiss Róbert tájékoztatása szerint a július 3. és 17. közötti meleg, csapadékmentes időjárás kedvezett a gabona betakarításának, a termelők jó ütemben haladtak a munkával. A hónap utolsó harmadában beköszöntött esőzések viszont lelassították, helyenként le is állították azt.
Őszi búzából augusztus első napjáig a 109.669 hektárnyi teljes termőterületből 108.776 hektárt takarítottak be a gazdák, a termésátlag hektáronként 3,5 tonna körül alakul. Ezt nagyban befolyásolta a téli, kora tavaszi belvízzel terhelt időszak, illetve az április–májusban kialakult csapadékhiány – emlékeztetett a vezető.

Jelezte: a hozamok emiatt a talajok vízgazdálkodási mutatóitól függően rendkívül nagy szórást mutatnak.

A köztermesztésben használt búzafajták kedvező időjárás és megfelelő agrotechnika mellett jóval 5 tonna fölötti eredményeket is produkálhatnak üzemi körülmények között hektáronként. Jász-Nagykun-Szolnok megyében azonban az elmúlt két évben a búza termésátlagát kedvezőtlen körülmények – a 2009-es aszály, majd a tavalyi extrém csapadékos időjárás, illetve az ennek következtében kialakult belvíz – befolyásolták. Így a 2011-es már a harmadik év, amikor a legnagyobb vetésterületen termesztett kenyérgabona optimális alatti mennyiségi mutatókkal zárja a szezont ezen a vidéken – húzta alá.

Az esős időszakot megelőzően raktárakba került búza minősége megfelelő, az eddig elvégzett vizsgálatok alapján a termés döntő része euro és malmi minőségi osztályba sorolható. Aki tehette, igyekezett a későbbi, kedvezőbb árak reményében betárolni a termést – tette hozzá.
Az őszi árpa betakarítása befejeződött, a termésátlag 3,7 tonna hektáronként, amely ugyancsak elmarad az optimális, 5-6 tonna/hektáros szinttől. Minőséget érintő problémák e növény esetében sem voltak.

Az őszi káposztarepce aratásával ugyancsak végeztek a gazdák: a megyei átlaghozam itt 2,1-2,2 tonna hektáronként, amely a tenyészidőszak alatt tapasztalt kedvezőtlen időjárás ellenére is meghaladja a végleges termésbecslésben szereplő 1,7 tonnás várakozásokat. A repce felvásárlási ára jelenleg tonnánként 120-130 ezer forint körül alakul.

Aratásra váró területek rozs, tritikálé, tavaszi árpa, zab kultúráknál maradtak, de az összes termőterület közel 80 százalékán e növények betakarítása is megtörtént. A megyében a tervezett 162.000 hektárból még mintegy 5.000 hektár vár betakarításra a közeljövőben, amennyiben az időjárás kedvezően alakul – fogalmazott a szakember. A szalma aratásával 88.480 hektáron, a tarlóhántással pedig 76.083 hektáron végeztek a termelők – mondta.

Kiss Róbert kitért arra is, hogy a napraforgó, és a kukoricaállományok fejlődését az elmúlt napokban lehullott csapadék nagyban segítette, sőt néhol életmentő volt az eső. Mindkét esetben igaz, hogy a tavaszi vetésidő és az akkori vetőágy minőségének függvényében a fejlettségi állapotok jelenleg eltérőek. Éppúgy látni még a határban virágzó napraforgótáblákat, mint ahogyan a kukoricások közül is akad, ahol csak most kezdődik a címerhányás.
Forrás: MTI