Általános a korrupció

A korrupció általánossá vált az orosz hadseregben, minden haderőnemnél, a zászlóaljaktól a hadvezetésig - jelentette ki csütörtökön Szergej Frigyinszkij katonai legfőbb ügyész Moszkvában.

Frigyinszkij a katonai főügyészség kollégiumi ülésén példának a lipecki légi támaszpont példáját hozta fel, amelyről nemrég megírta a sajtó: a parancsnokok sápot szedtek a berepülő pilótáktól a nekik járó különböző pótlékok után, és ilyen módon több mint hárommillió rubelt "sajátítottak ki".

A legfőbb ügyész hozzátette: a légierő vezetése a tettesek szigorú megbüntetése helyett a pilótákat félemlítette meg amiatt, hogy a történtek az internet útján napvilágra kerültek.

"Az ehhez hasonló gyakorlat általánossá vált a hadseregben, hasonló ügyekben eljárások folynak szinte minden katonai körzetben és a haditengerészetnél, a zászlóaljaktól a felsőbb parancsnokságokig, de a katonai ügyészek reagálása távolról sem mindig megfelelő" - mondta Frigyinszkij. Hozzátette, hogy az ügyészek a védelmi minisztériummal együtt sokáig azzal foglalkoztak, hogyan kellene kiszűrni a korrupciós tényezőket a katonák anyagi ösztönzése terén.

Elmondta: a vonatkozó parancsokat és utasításokat módosították, de a helyszíneken minden változatlan maradt.

Az alacsonyabb rangú katonáktól a feletteseik által szedett sáp gyakori Oroszországban, de az éremnek ez csupán az egyik oldala.

Júniusban őrizetbe vették Alekszandr Levityint, a hadsereg főorvosát korrupció gyanúja miatt, mert a hadsereg túl magas áron szerzett be orvosi berendezéseket és gyógyszereket, és a számlákon feltüntetett összegek egy része vélhetően a megrendelők zsebébe folyt vissza.

Számos más hasonló eset ismert az építkezéseknél és sok más területen is, s Frigyinszkij szerint jelenleg is hat tábornok és 170 magas rangú tiszt ellen folyik eljárás ilyen ügyekben.

A hadseregben csak idén év eleje óta 600 millió rubel - mintegy 15 millió euró - kárt okozott a korrupció - mondta a főügyész.

A korrupció az orosz társadalom legsúlyosabb betegségeinek egyike, s különösen a rendvédelmi és igazságszolgáltatási szerveknél, valamint az állami hivatalnokoknál elterjedt.

Dmitrij Medvegyev elnök kampányt indított a korrupció ellen, de maga is beismerte, hogy az eredmény egyelőre csekély, noha már nagyon sok magas rangú tisztségviselőt váltott le, elsősorban a belügyminisztérium területén.

Forrás: MTI