Kínaiak csaptak le a magyar találmányra

Egy kínai befektetői csoport megvásárolja az Egely kerék gyártási és forgalmazási jogát az egész világon. Szerintük dollár milliárdokat hozhat a magyar találmány értékesítése.

A hivatalos bejelentés még a mai napon várható Pekingben, addig a befektetők kilétéről nem adtak részletesebb felvilágosítást. Ugyancsak titoktartzást fogadott a magyar fél is az üzlettel kapcsolatban.

Az Egely-kerék, egy sűrűn fogazott fogaskerékre emlékeztető kereket tartalmazó mérőeszköz. Ha a kezünket kétoldalt a kerék mellé helyezzük, az forogni kezd, és a készülék kijelzi a fordulatszámot. Egely szerint a kereket a kezünkből kiáradó „vitalitás” vagy „életenergia” forgatja, a készülék így az egészségi állapotot méri, és képes lehet kimutatni a betegségeket azok tüneteinek megjelenése előtt.

A kereket megvizsgáló egyéb csoportok a mozgást a tenyér hőkülönbségei által keltett légörvényeknek tulajdonították, és rámutattak arra, hogy a kereket burával lefedve vagy a légáramoktól más módon elszigetelve az egyáltalán nem reagál az emberi kézre, valamint hogy egyenlőtlenül melegített viasz kézutánzattal a kerék ugyanúgy forgásba hozható, mint az emberi kézzel.

Az Egely kerék több nemzetközi feltalálói kiállításon szerepelt és több díjat is kapott a csomagolására és a formatervezésére. Ezeket a díjakat sokan félreértelmezik és magára a készülék működésére vetítik. Egyes kritikusai szerint a kerék egy, a 80-as években az USA-ban kereskedelmi forgalomba került szerkezet, az Energy Wheel kissé továbbfejlesztett másolata.
Forrás: Világtudomány