Lájkoljon ön is!

A különböző sajtóinformációk, de a nemzetgazdasági miniszter közlése alapján februártól többek között a gyógyszerkassza jelenlegi 350 milliárdos tételét 100 milliárddal csökkenteni kívánja a kormányzat.

Ez a gyógyszerkassza elsősorban a kórházon kívüli gyógyszertámogatásokat foglalja magában.

A Magyar Rákellenes Liga elnökeként aggódom, hogy a gyógyszerkasza szűkítés egyben ne legyen szűkítés és ezzel életkilátás-csökkentés a rákos betegek gyógyszertámogatásában. Az tény, hogy a gyógyszertámogatások igen jelentős hányadát teszi ki a legkorszerűbb biológiai rákgyógyszerek 100 %-os TB-támogatása.

E gyógyszerekért a beteg esetenként 300 Ft díjat térít meg, a TB támogatás sokszor 5-6 számjegyű. De ezekkel az orvosságokkal a kezelésben részvevők által még megélhető idő hónapokról évekre nyújtható. Félő, hogy a kizárólag gazdasági megfontolásokat követő döntéshozók, ha az onkológiai gyógyszerek támogatásának szűkítésén is gondolkodnak, akkor ítéletet mondhatnak számos rákbetegen, rövidítve e döntéssel azt az élettartamot, amit ezek az orvosságok már eddig lehetővé tesznek.

Európai átlagban az egyes országok 150 eurót költenek a rákbetegek gyógyítására fejenként. Hazánkban ez az összeg alig haladja meg a 60 eurót. Ugyanez az összeg pl Norvégiában 260 euró, Hollandiában 160 euró, Szlovéniában 75 euró.

Tehát európai viszonylatban nem költünk sokat a rákbetegek orvosságaira.

A gyógyszerkassza szűkítése sok veszéllyel jár és ezek a veszélyek életveszélyt is jelenthetnek. Nem lehet cél gazdasági megfontolások miatt emberek életét rövidíteni. A gyógyszerkassza jelentős tételét kitevő onkológiai gyógyszertámogatások esetleges felülvizsgálata és szűkítése embertelen következményekkel járhat. Kérem, gondoljanak ezekre is akkor, amikor a döntéseket előkészítik vagy meghozzák.
Forrás: MTI