EU: napirenden a sajtószabadság

A demokratikus pártok Magyarországon egyetértenek és együttműködnek az Európai Unió januárban kezdődő, soros magyar elnökségének sikere érdekében - hangoztatta Tabajdi Csaba (MSZP) az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén, hétfőn, napirend előtt felszólalva. Reményét fejezte ugyanakkor ki, hogy a kormány "Európában másként viselkedik, mint otthon".

Az Európai Parlamentnek is "kezelnie kell azt az ellentmondást, hogy amíg a magyar elnökségnek őrködnie kellene az alapvető uniós szabadságjogok betartatásán, addig Magyarországon ez a kormány súlyosan korlátozza a demokráciát, a szólásszabadságot, a szakszervezek jogait" - fogalmazott az MSZP EP-delegációjának vezetője.

A többi magyar felszólaló közül Kósa Ádám (Fidesz) az EP fogyatékosokat foglalkoztató programját méltatta. Hangoztatta: az uniós parlament csapata dicséretet érdemel az esélyegyenlőség, különösen a fogyatékkal élő emberek helyzetének javítása terén. Reményét fejezte ki, hogy a későbbiekben nem lesz visszalépés, és kérte Jerzy Buzek elnököt, hogy figyeljen erre a területre.

Szegedi Csanád (Jobbik) úgy vélte, Magyarországon a kétharmados kormány az elmúlt fél évben támadásba lendült a demokrácia intézményei ellen. Kifogásolta, hogy kormánypárti delegáltakból álló médiafelügyeleti testületet hoztak létre. Az úgynevezett médiaalkotmány lehetőséget kínál a kormánynak, hogy - akár kínai mintára - egyes honlapokat is cenzúrázzon - vélte. Úgy fogalmazott, hogy "az ellenzéknek már csak a nyilvánosság ereje maradt, de most azt is el akarják venni tőle".

Az erdélyi magyar Sógor Csaba (RMDSZ) elégedettségét fejezte ki, hogy az Európai Bizottság idei újságírói díjának romániai győztese magyar nyelvű cikk lett. Ezért köszönetet mondott a végrehajtó testületnek, és hangsúlyozta: nem lehet kizáró körülmény, hogy valaki nem hivatalos nyelven ír. Sürgette, hogy az EU a jövőben vegye figyelembe a soknyelvűséget tagországaiban.
Forrás: MTI