Orbánt nem érdekli az iszapkárosultak sorsa?

Meglepő fordulat következett be az iszapkárosultak történetében: tüntetés helyett egyezkednek a kormánnyal. Az elhangzott ígéretekről és a realitásokról Varga-Székely Mónikát, a tüntetés egyik szervezőjét kérdeztük.

Mivel nyugtatta le a kedélyeket a kormány?

Azt ígérte a kormány, hogy senki nem jár rosszul, és mindenki kártalanítva lesz. Azt mondták, újrabecsülik az ingatlanokat, és a kármentő alapból teljeskörű kártalanítást adnak. Tehát megkapják a normális összeget, és nem kell háromszor bemenni az önkormányzathoz könyörögni.

Azt ígérték, hogy tavaszra mindenki megkapja, amit akar. Ettől egy kicsit megnyugodtak a kedélyek, de ez a lakosságnak csak arra a részére igaz, akik közvetlen károsultak. Hogy a közvetett károsultaknak mi lesz a sorsa, arról nem szól a fáma. Belső információk szerint velük csak a közvetett károsultak után óhajtanak foglalkozni.

Egészségügyi téren is megnyugtató válaszokkal szolgáltak?


Sajnos az egészségügyi kérdésekben továbbra sincs egyértelmű válasz. Itt volt először Zacher Gábor, aki szerint a kisgyerekeseknek el kellene költözniük. Aztán itt járt Czeizel Endre is, aki szintén ebben erősített meg. A múlt szerdai fórumon Toldi Tamás polgármester kijelentette, hogy az egészségügyi következményekről nem hajlandó vitát nyitni, mert hamarosan mindenki megkapja a megnyugtató választ. Két nappal később meg is érkezett Göndöcs Zsigmond egészségügyi államtitkári megbízott, aki kifejtette: nincsen semmi baj.



Ez mennyire győzte meg a lakosságot?

Nagyon sokan nem értik, hogy mi ez a nagy fordulat. Egy héttel ezelőtt még azt mondták, hogy teljeskörű méréseket végeznek, májfunkciót, veseműködést, légzésfunkciókat, stb. vizsgálnak minimum öt, maximum húsz évig. Most pedig már azt mondják, hogy ez nem is fontos, és nem is kötelező, de azért december elejétől felállítanak egy egészségügyi központot.

Ezzel az intézkedéssel, és elsősorban a teljeskörű kártalanítás ígéretével a lakosság nagy részét lecsitították. Ettől függetlenül mindenki kételkedik abban, hogy a helyzet nem jelent veszélyt az egészségünkre.

Mi ad okot a kételkedésre?

Ha nincs itt semmi probléma, kérdem én, miért kell energianövényeket ültetni a földekre, és miért mondja az ÁNTSZ, hogy legalább öt évig nem lehet fogyasztásra alkalmas növényeket termeszteni sem a földeken, sem azok környezetében, tehát a kiskertekben sem? Miért kap óránként 3000-4000 forint veszélyességi pótlékot az alapdíja mellé a rendőr, aki maximum három napot tölt itt. Miért jönnek a katasztrófavédelmisek heti váltásban?

Miért nem jön le egy katasztrófavédelmis egység és marad itt? És miért nem alszanak itt helyben, miért viszik 29 kilométerrel távolabb őket? Tulajdonképpen mit is előzünk meg azzal az ingyenesen osztott gyógykészítménnyel, melynek szedése a szennyezett levegőjű környezetben élőknek javasolt a betegtájékoztató szerint? Az asztmás betegek száma 30-40 százalékkal megemelkedett. Nem elég?

Az iskolába légszűrőket szereltek fel. Az egyik fórumon megkérdezte az óvónő, hogy az óvodába mikor szerelnek hasonló berendezést. A polgármester azt felelte, nem tudja, mert nincs rá költségvetés, az iskolai légszűrőket kapták, vásárolni nem áll módjukba.

Nem tudnak adni a másfél milliárdból egy százezer forintos légszűrőre? Emberek haltak meg, vagy szenvedtek olyan sérüléseket, amit nem felejtenek el soha. Soha az életben nem tudja kitörölni belőlünk ezt senki. És százezer forintokon játszunk?

De akkor miért nem tartanak ki a tüntetés mellett?


Itt mindenki a pénzért verdesi magát, és panaszkodik, hogy értékcsökkent a háza, azzal pedig nem foglalkoznak, hogy milyen jövőképe lesz a gyermekének, unokájának. Ötven ember ment el legutóbb is az egészségügyi fórumra. Csak a saját nyerészkedésükkel foglalkoznak. Borzasztóan pénzéhesek az emberek. Ezért a teljeskörű kártalanítás ígérete elég volt a lakosság nagy részének.



A kormány hogy állt a tüntetés ötletéhez?

A kormány értetlenkedik, hogy miért őket vádoljuk. Kit vádolhatnánk? A kormány rátette a kezét a Mal vezetésére. A Mal elé nem mehetek toporogni, mert az is a kormány. Nem azért választottuk ezt a kormányt, hogy hátat fordítsanak nekünk! Tőlük várjuk a segítséget. De ha a kormány azt mondja, hogy nincs itt semmi baj, nekünk nincs mit tenni. Ha földhöz verem magamat, akkor is azt állítják, hogy nincs baj.

Mi az oka annak, hogy elcsendesedett a nyomozás? Nincs róla szó. Bakondi György vezeti jelenleg a Malt. Mostanra tud csak eljönni, nyolc hét elteltével? Miért Pestről jön? Neki itt kellene tartózkodnia. Miért nem mondják meg, hogy ki a tényleges felelős a katasztrófáért? Ha én ezt megtudnám, abban a pillanatban beperelném a felelőst. De éppen ezért nem nevezik meg a felelőst, mert nagyon sokan perelnék, és meg is nyernék, akkor pedig kifogyna a pénz a kasszából. Falaz nekik a kormány.

Akkor nem is lesz tüntetés a közeljövőben?


A vállalkozói fórumon újra demonstrációt javasolt az egyik helyi vállalkozó. A kereskedők az értelmetlen útzár miatt elveszítették vásárlóik nyolcvan százalékát, nincs forgalmuk, az alkalmazottaikat el kell küldeniük. Lesz még itt ebből hacacáré.

Nem akarom az ördögöt festeni a falra, de ez a kártérítési mizéria egy hosszú folyamatnak ígérkezik, és az emberek újra nyugtalanok lesznek. Jövő héten már december lesz, jönnek az ünnepek. Szépen elsumákolják ezt az egy hónapot különösebb történések nélkül. Egészen biztos, hogy tavasz előtt nem kerül sor válaszadásra.

Év végéig meghosszabbították az útzárat, nem lehet behajtani. Itt Devecserben egy komoly gazdasági, szociális és elsősorban egészségügyi válság alakul majd ki - nem is értem, miért nem látják ezt. Nincs az a demonstráció lefújva, csak hagytunk egy kis időt a kormánynak.

A lakosság azt kérte, menjen le Orbán Viktor a katasztrófasújtotta térségbe. Mekkora esély van erre?

Orbánt, ha egy kicsit érdekelné, már lejött volna, és nem "robotokat" küldene le maga helyett, akik azt ismételgetik, hogy nincs semmi baj, miközben a lakosság azt várja, hogy végre valaki elmondja az igazságot.