Ősrégi szobrot találtak Egyiptomban

Vörös gránitból faragott szobor felső részét tárták fel Luxor közelében - a szakértők szerint a 3400 éves műalkotás az óegyiptomi birodalom egyik legjelentősebb fáraóját, III. Amenhotepet, Tutanhamon nagyapját ábrázolja.

Záhi Havvász, az egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Tanács vezetőjének közlése szerint a szobor csütörtökön került napvilágra a Nílus bal partján, III. Amenhotep halotti temploma közelében. A szobor sólyomfejű Napistenként, Ré-Harahtiként jeleníti meg az uralkodót, a műalkotás az óegyiptomi mesteremberek kiváló munkáját dicséri.

III. Amenhotep (Kr.e. 1392-1355) az újbirodalmi XVIII. dinasztia kilencedik fáraója. Harmincnyolc éven át tartó uralkodása alatt Egyiptom hatalma csúcspontját érte el, a birodalomban béke és bőség honolt, virágzott a kereskedelem és a kultúra. Monumentális épületek, köztük a luxori templomkomplexum és a karnaki templomegyüttes jelentős része, valamint szobrok sokasága fémjelzi uralkodását. Amenhotep nevét még ezer évvel később is a bőséggel, a gazdag terméssel hozták összefüggésbe. III. Amenhotepet Egyiptom trónján az egyistenhitet, a napkoronggal fémjelzett Aton kultuszát bevezető Ehnaton követte.
Forrás: MTI