Csehországi voksmánia
Helyhatósági és részleges szenátusi választások kezdődtek pénteken délután Csehországban. Mindkét választáson rekordszámú jelölt méretteti meg magát.
Az önkormányzati választáson mintegy 226 ezer jelölt indul, ami azt jelenti, hogy egy-egy képviselői helyért 3-4 személy verseng. Még nagyobb a konkurencia a részleges szenátusi választáson: a 27 szenátori mandátumért 227 jelölt szállt ringbe; egy-egy szenátori székért tehát 8-9 jelölt verseng.
Csehországban 81 tagú a felsőház. A szenátorok mandátuma 6 évre szól; a folyamatosság biztosítása érdekében a testületet nem egyszerre választják, kétévente újul meg egyharmada.
A szenátusi választás a többségi rendszer szerint zajlik, a győzelemhez egy jelöltnek meg kell szereznie a leadott szavazatok több mint 50 százalékát. Amennyiben ezt senki sem szerzi meg, második fordulóra kerül sor, s ott az nyer, aki a legtöbb szavazatot kapja. Az első fordulóban általában csak egy-két jelölt szerez mandátumot.
A választások a csehországi hagyományokhoz hűen kétnaposak. A választási helyiségek pénteken délután kettőtől este tízig, szombaton pedig reggel nyolctól délután kettőig kereshetők fel. Kampánycsend nincs, a választások idején is szabadon lehet kampányolni.
Politológusok felhívják a figyelmet arra, hogy a részleges szenátusi választás eredménye rendkívül fontos abból a szempontból is, hogy ki lesz a következő cseh köztársasági elnök. Václav Klaus második mandátuma 2013 elején lejár, s elnökválasztás lesz.
Amennyiben a mai jobbközép koalíciónak addigra nem sikerül keresztülvinnie a kormányprogramba foglalt tervét, a közvetlen elnökválasztást, az új államfőt is a képviselőház és a szenátus fogja megválasztani közösen. A most, illetve a 2012-ben megválasztandó 27-27 szenátor már elnökválasztó szenátor is lesz egyben.
Forrás: MTI