KSH: 3,8 százalék a szeptemberi infláció

Szeptemberben 0,1 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak és 3,8 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban.

Az elemzők 3,5-4,2 százalék közötti éves inflációt vártak. Az idén az első kilenc hónapban átlagosan 5,1 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.

A maginfláció szeptemberben 0,1 százalék volt augusztushoz képest, 12 havi összehasonlításban 1,5 százalékkal emelkedett. A nyugdíjas fogyasztó kosárra számított 12 havi árindex 4 százalék volt, az egyhavi 0,1 százalékkal csökkent. Az idén augusztusban az egyhavi átlagos fogyasztóiár-csökkenés 0,6 százalék volt. 2009. augusztushoz viszonyítva az árak 3,7 százalékkal nőttek.

Az első nyolc hónapban átlagosan 5,2 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában. Tavaly szeptemberben az egyhavi átlagos fogyasztóiár-csökkenés 0,1 százalék volt.

Előző év azonos időszakához viszonyítva az árak 4,9 százalékkal növekedtek. Tavaly az első kilenc hónapban, átlagosan 3,9 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.

A KSH adatai szerint 2010 augusztusához viszonyítva az élelmiszerek árai 0,4 százalékkal csökkentek, főként az idényáras élelmiszerek - burgonya, friss zöldség, gyümölcs - 7,7 százalékos árcsökkenése és a többi élelmiszer 0,8 százalékos növekedése következtében. A liszt ára 15,3, az étolajé 4,7, a sajté 2,2 százalékkal nőtt, a cukor, a szalámi, a szárazkolbász és a sonka ára egyaránt 1,5 százalékkal emelkedett.

A ruházkodási cikkek a szezonváltás miatt 3,6 százalékkal drágultak, de emelkedtek az egyéb cikkek árai is (0,4 százalékkal), ezen belül a járműüzemanyagok ára 0,7 százalékkal nőtt. Kisebb, 0,3, illetve 0,2 százalékos áremelkedés volt a szeszes italok, dohányáruk és a háztartási energia körében, míg a tartós fogyasztási cikkek ára nem változott egy hónap alatt.

A szolgáltatások árai az átlaghoz képest nagyobb mértékben, 0,8 százalékkal csökkentek, ezen belül az üdülési szolgáltatások átlagosan 10,7 százalékkal lettek olcsóbbak. Az inflációt főként az üzemanyagok és a ruházkodási cikkek drágulása húzta felfelé, míg a növekedés ellen hatott az idényáras élelmiszerek és a szolgáltatások árcsökkenése. Éves összehasonlításban a zöldségek és gyümölcsök közel 40 százalékkal drágultak.
Forrás: MTI