Gyurcsány: a Fideszen múlik a népszavazás

Gyurcsány Ferenc szerint a miniszterelnök szóvivője "összevissza beszél", amikor azt állítja, hogy a jelenlegi jogszabályok alapján az alkotmányról nem lehet népszavazást tartani. Véleménye szerint "a Fideszen és a hozzá közel álló elnökön múlik, lesz-e népszavazás az új alkotmányról".

Szijjártó Péter a volt kormányfő szombaton, egy konferencián elhangzott felvetésére reagálva közölte: jelenleg jogszabály van, amely alapján nem lehet népszavazást tartani az új alkotmányról. Hozzátette, az alkotmányozás folyamatát azonban konzultációkra akarják építeni.

Gyurcsány Ferenc a galamus.hu oldalon ezzel összefüggésben kedden azt írja: létezik egy 1999-es alkotmánybírósági határozat, amely látszólag a szóvivő véleményét támasztja alá. E szerint sem ügydöntő, sem véleménynyilvánító népszavazást nem kezdeményezhetnek az alkotmány módosításáról, így az új alkotmány megalkotásáról sem.

Hangsúlyozza azonban, hogy a köztársasági elnök, a kormány vagy az országgyűlési képviselők egyharmada kezdeményezhet népszavazást az alkotmány módosítására vonatkozó kérdésről, ilyenkor azonban az Országgyűlés csak véleménynyilvánító népszavazást rendelhet el.

Az, hogy az Országgyűlés elrendeli-e a népszavazást, szabad mérlegelésétől függ - emlékeztetetett.

Gyurcsány Ferenc szerint ilyenkor nem magáról az új alkotmány normaszövegéről szól a népszavazás, hanem egy, az új alkotmány megalkotásával összefüggő konkrét kérdésről. Példamondaként az "egyetért-e ön azzal, hogy az új alkotmány preambuluma hivatkozzon istenre?" kérdést fogalmazta meg.

Kiemelte: ennél is erősebb jogintézmény a megerősítő népszavazás, ami azt jelenti, hogy egy elfogadott törvényről annak kihirdetése előtt tartanak népszavazást.

Ez a népszavazás mindig ügydöntő és az Alkotmánybíróság már idézett 1999-es határozata szerint a megerősítő népszavazás alkotmánymódosításra is alkalmazható, ebből következően arra az új alkotmány esetében is van lehetőség - értékeli a szocialista politikus.

Kitért arra: egy 2009-es AB-határozat szerint megerősítő népszavazást a választópolgárok nem kezdeményezhetnek, arra a köztársasági elnök, a kormány vagy az országgyűlési képviselők egyharmada jogosult. A megerősítő népszavazás elrendeléséről az Országgyűlés egyszerű többséggel, szabad mérlegelés alapján dönt.

A volt miniszterelnök jelzi: az alkotmány szerint a megerősítő népszavazásra bocsátott törvényt a köztársasági elnök csak akkor hirdetheti ki, ha azt a választópolgárok eredményes népszavazáson megerősítették, vagyis a népszavazáson részt vevők többsége támogatta, de legalább az összes választópolgár több mint egynegyede.

Gyurcsány Ferenc úgy látja: "a Fideszen és a hozzá közel álló elnökön múlik, lesz-e népszavazás az új alkotmányról".

"Ezen a ponton eldönthetjük, hogy a kormányfő személyes szóvivője hazudott, megtévesztette a választókat, bújtatni próbálja a szavazástól gyáván félő kormányt és a kormányfőt, vagy egyszerűen tudatlanok és felkészületlenek, csak azokat a paragrafusokat ismerik, amelyeket éppen meg akarnak változtatni" - olvasható az ellenzéki politikus írásában.
Forrás: MTI