Nagymenő csalók buktak le

Több száz millió forintot csalt ki bankoktól az a kiterjedt bűnszervezet, amellyel szemben több mint két éve tartó nyomozás zárult le a közelmúltban - közölte a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense csütörtökön az MTI-vel.

Nyíkos Tamás tájékoztatása szerint a főkapitányság gazdaságvédelmi osztálya egy kiskunfélegyházai pénzintézet feljelentése nyomán, 2008. április 25-én rendelt el nyomozást különösen nagy értékre elkövetett csalás bűntettének megalapozott gyanúja miatt.

Az eljárás során kiderült: egy cégcsoport több budapesti, illetve Bács-Kiskun megyei pénzintézetnél faktor-, hitel- és kölcsönszerződéseket kötött, melyekhez valótlan tartalmú számlákat, szerződéseket, letéti vagy APEH-igazolásokat használt fel. A felvett hiteleket, kölcsönöket nem fizették vissza. E kötelezettségük alól oly módon próbáltak kibújni, hogy egyes - ilyen célból alapított - gazdasági társaságaikat vagyontalan embereknek adták el.

A megtévesztés sikeréhez és az ezáltal keletkezett károk növekedéséhez azonban az is hozzájárult, hogy az ügyben szereplő egyik pénzintézet vezető tisztségviselői - a nyomozás adatai alapján - nem jártak el kellő körültekintéssel, amikor nem végezték el a belső szabályzataikban előírt ellenőrzéseket.

A gyanúsítottak egy része a csalást bűnszervezet tagjaként követte el, ugyanis társaival szervezetten, hosszabb időn keresztül, egymás között a feladatokat megosztva, összehangolva végezte ezt a tevékenységet. A cégcsoport működését egyébként is a szervezettség és az összehangoltság jellemezte: a cselekményeket a legapróbb részletekre kiterjedően megtervezték és ez alapján hajtották végre – fogalmazott a főhadnagy.

A bűnszervezet irányítója ismerőseit, alkalmazottjait bízta meg gazdasági társaságok alapításával, s azokban kizárólag az ő utasításai szerint hajtottak végre feladatokat. Egyes gyanúsítottak a cégek értékesítésében vagy valótlan tartalmú, illetve hamisított igazolások, szerződések beszerzésében működtek közre, gyakran oly módon, hogy a teljes bűncselekmény részleteit nem is ismerték.

A bűnszervezet által okozott kár értéke összességében 411 millió forint, ám a nyomozás idején további 164 millió forint megszerzése is folyamatban volt – hangsúlyozta Nyíkos Tamás, aki jelezte: a megvalósított főbb bűntettek között egyaránt szerepel különösen nagy értékre, üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett csalás, különösen nagy értékre elkövetett hűtlen kezelés, tartozás fedezetének elvonása, valamint közokirat-hamisítás.

Az ügyben jelenleg két gyanúsított van előzetes letartóztatásban, korábban pedig további öt gyanúsított volt hosszabb-rövidebb ideig valamilyen kényszerintézkedés hatálya alatt.
A nyomozati anyagot a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság az iratismertetéseket követően 38 gyanúsítottra vonatkozó vádemelési javaslattal küldte meg a megyei főügyészségnek.
Forrás: MTI