Restaurálják az antik romvárost

Felújítják az antik olaszországi romváros, Herculaneum mozaikjait.

Az olasz kormány hárommillió eurót fordít a látogatók számára megközelíthető régi római házakban és fürdőkben lévő összesen 1300 négyzetméteres műalkotások restaurálására.

Emellett az ősszel kezdődő munkálatok során a Kr.u. 79-ben a Vezúv kitörése során romba döntött papiruszok villáját (Villa dei Papiri) is összekötik a herculaneumi tengerparttal. Az épület nevét az itt talált, és meglepően jó állapotban fennmaradt mintegy 1800 papirusztekercsről kapta, amelyek többek között görög filozófusok gondolatait és a város mindennapjait dokumentáló szövegeket tartalmaznak. A papiruszok villája Lucius Calpurnius Pisónak, Julius Caesar apósának tulajdonában állt.

A Nápoly és Pompeji között fekvő városon i. sz. 63-ban földrengés pusztított, 79. augusztus 24-én pedig a kitörő Vezúv hamuja zúdult rá. Az eső a hegyoldalakról érkező iszappal és kaviccsal árasztotta el Herculaneumot, és mintegy 25 méter magas réteg alá temette. Ez a réteg jobban megőrizte az utókor számára az szerves anyagokat, mint Pompejiben.

Herculaneumban már 1709-ben megkezdődtek az ásatások, 39 évvel korábban, mint Pompejiben.

Forrás: MTI