Piaci rémálom-hét kezdődik

Elemzők szerint borúlátó befektetői hangulatban indul a kereskedés hétfőn a világ tőzsdéin. Több vezető index éves mélypontról kezdi az új hetet, az euró pedig 2006 márciusa óta a leggyengébb dollár árfolyamról indít.

Az európai adósságválság és a csalódást keltő amerikai munkaerő-piaci adatok hatására az idei második félév első hetét jelentős csökkenéssel zárták a meghatározó tőzsdék. Több mutató lélektaninak számító határ alá esett, a frankfurti DAX-30 például 6 ezer pont alatt zárt, a vezető amerikai iparvállalatok DJIA indexe és a tokiói Nikkei mutató pedig 10 ezer pont alatt végzett.

A gyengülésben döntő szerepe volt annak, hogy a hét legfontosabb makrogazdasági adata, a májusi amerikai foglalkoztatási statisztika elmaradt a várakozásoktól. Összesen 431 ezerrel nőtt a mezőgazdaságon kívüli szektorokban foglalkoztatottak száma, miközben elemzők 515 ezres emelkedést vártak, ráadásul a legtöbben nem a magángazdaságban szereztek állást, hanem a népszámlálás lebonyolítására vették fel őket, közpénzből finanszírozott, ideiglenes munkára.

Elemzők szerint a mutatókra az európai adósságválság körüli aggodalmak is erősen hatottak, és a félelmeket növelték magyar politikusi megnyilatkozások a görögországihoz hasonló helyzet kialakulásának és az államcsőd bekövetkeztének eshetőségéről. A Magyarország keltette riadalomnak elemzői értékelések szerint szerepe volt abban is, hogy az euró 1,2000 dollár alá, négyévi mélypontra gyengült pénteken.

"A negatív hangulat a következő héten is jellemző lehet" - mondta Stefan Hofrichter, az Allianz Global Investors befektetési elemzője a Financial Times Deutschland című üzleti lap online kiadásában a hétvégén megjelent összeállításban. "A befektetők keresik a hajszálat a levesben és idegesek" - tette hozzá Tim Albrecht, a DWS Investment portfolió-menedzsere.
Forrás: MTI