A piac örülne egy erős fideszes kormánynak?

Igen jelentős eredményeket ért el a jelenlegi magyar kormány az államháztartás konszolidálásában, de a piac örülne egy stabil többségű Fidesz-kormánynak is a választások után, mert ez jót tenne a reformkilátásoknak.

A UBS bankcsoport londoni elemző és befektetési részlegének szakértői új, átfogó helyzetértékelésükben "kiemelkedő sikernek" nevezték a ciklikus kiigazítással számolt államháztartási hiány csökkentését, különös tekintettel arra, hogy mekkora változás zajlott le a 2006-os hiánycsúcs óta.

A ház szerint a hazai össztermékhez (GDP) mért, ciklikusan kiigazított 1,7 százalékos tavalyi hiány azt jelenti, hogy Magyarország jó úton lesz az euróövezeti csatlakozáshoz szabott maastrichti deficit-előírás teljesítése felé a gazdasági növekedés beindultával.

A cég kedvező és kedvezőtlen forgatókönyveket vázolt fel. Az előbbi szerint az eurócsatlakozás javuló kilátásai és a magyar befektetési konstrukciókat terhelő kockázati felárak ebből eredő csökkenése támogatja a magyar kötvény-, deviza- és részvénypiaci teljesítményt.

A kedvezőtlen forgatókönyv alapján viszont maradnának a térségi gazdaságokéhoz képest magas kockázati prémiumok, tekintettel a növekedési kilátásokra nehezedő masszív adósságteherre, és a devizaalapú adósságok magas aránya okozta sebezhetőségre.

A UBS londoni elemzői ugyanakkor úgy vélik, hogy a leköszönő ügyvezető kormány gazdaságpolitikája a kedvező forgatókönyv érvényesülését támasztja alá, mivel az államháztartási és a külső hiteligény gyors csökkentésére helyezte a fő hangsúlyt.

A cég előrejelzése szerint a Fidesz kormányra kerülése esetén ettől eltérő megközelítést alkalmazna, és jobban összpontosítana az alapvető szerkezeti problémák kiigazítására, miközben kevésbé agresszív költségvetési konszolidációt tűzne ki célul.