Iraki választás: vajon ki a győztes?

Irak síita többségű tartományaiban valószínűleg a Núri al-Máliki miniszterelnök vezette Szövetség a Jogállamért, a szunnita területeken pedig Ijád Allávi Iraki Blokkja szerzett többséget a vasárnapi választáson - közölték helyi tisztségviselők.

A kormányfő egyik tanácsadója szerint a Szövetség a Jogállamért valószínűleg megszerezte a szavazatok egyharmadát, de önállóan, más pártok támogatása nélkül nem tud majd kormányt alakítani. A kilenc síita tartományból háromban Allávi pártja lehet a második, hat tartományban viszont valószínűleg megelőzi a síita konzervatív Iraki Nemzeti Szövetség, amely az Iraki Iszlám Legfelsőbb Tanács és Muktada asz-Szadr síita radikális hitszónok híveinek tömörülése.

A becslések szerint a négy szunnita terület közül Dijála tartományban a Szövetség a Jogállamért lehet a második, a többi három régióban viszont messze lemarad a kormányfő pártja. A kilenc síita tartományban 119, a szunnita többségű területeken pedig 70 mandátumhoz lehet jutni. A vitatott hovatartozású északi Kirkukban várhatóan a Kurd Szövetség végez az élen, második helyen az Iraki Blokk, harmadikként pedig a Szövetség a Jogállamért futhat be.

A választások győztesét illetően a bagdadi eredmények fognak dönteni: a főváros választókerületeiben összesen 68 mandátum sorsa dől el. Elemzők szerint Máliki és pártja kaphatta a legtöbb szavazatot, de a jelenlegi kormányfőnek nehéz lenne megszereznie a parlamenti többséget posztja megtartásához.

A választási bizottság csütörtökön közöl először részeredményeket, a végleges adatokat március 18-án lehet megtudni, a hivatalos eredményt pedig csak a hónap végén, a beérkezett panaszok kivizsgálása után hirdetik ki.

Míg a szunniták 2005-ben bojkottálták a választásokat, ezúttal nagyobb arányban mentek el szavazni, mint a síita tartományokban élő választók. Dijála és Szaláheddín tartományban 70 százalékos volt a részvételi arány, el-Anbár tartományban 61 százalék, Ninivében pedig 67 százalék. A síita körzetekben átlagosan 55 százalék körüli volt a részvétel. Kirkuk tartományban a választók 70 százaléka voksolt, a kurd régiókban pedig még ennél is magasabb volt az arány.
Forrás: MTI