Nyomást gyakorolnak Görögországra

Erős nyomást gyakoroltak Görögországra az uniós partnerek az EU-pénzügyminiszterek keddi brüsszeli tanácskozásán, hogy Athén tegye meg a szükséges korrekciós lépéseket adósságválságának megoldása, és egyben az euró stabilitásának megőrzése érdekében.

Ahogy hétfő este az euróval fizető 16 ország képviselői, úgy másnap a közös valutaövezeten kívüli EU-államok szakminiszterei is úgy vélekedtek, hogy Görögországnak egy hónapon belül újabb büdzsékiegyenlítő intézkedéseket kell hoznia, ha brüsszeli megítélés szerint nem kielégítő a költségvetési hiány lefaragásának üteme. Ezeknek a kiegészítő intézkedéseknek "fajsúlyosaknak" kell lenniük - fogalmazott a tanácskozásra érkezve Anders Borg svéd pénzügyminiszter.

Szerinte "amit eddig láttunk, az nem elegendő". Borg megerősítette, hogy Stockholm - miként London is - úgy látja: erős ellenőrző szerepet kell kapnia a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) a görög gazdaságpolitika szoros figyelemmel kísérése érdekében.

Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az euróövezeti pénzügyminiszterek "klubjának" elnöke az IMF lehetséges szerepéről azt mondta, hogy az csupán technikai jellegű segítségnyújtásra korlátozódhat. Szerinte a Valutaalap szakértőket küldhet Görögországba. Az IMF megtervezheti a válságból való görög kilábalás menetrendjét, de ennél nagyobb szerepet, konkrétan pénzkölcsönzést Juncker szerint nem vállalhat.

A luxemburgi kormányfő - az egyik legtekintélyesebb európai politikus - úgy vélekedett, hogy az érdemibb IMF-szerepvállalás gondolata "abszurd", és csak az euróval szemben ellenséges "angolszász hangok" szítják. "Ha Kaliforniának refinanszírozási gondjai lennének, az Egyesült Államok nem fordulna az IMF-hez" - mondta Juncker.
Forrás: MTI