Miről tárgyalt Bajnai Kairóban?

A magyar miniszterelnök kétnapos kairói látogatása során kedden egyebek mellett a Nabucco-gázvezetékhez való csatlakozásra bíztatta egyiptomi tárgyalópartnereit. Letette egy Kairó melletti településen a Dispo Amecor, magyar-egyiptomi vegyesvállalat alapkövét is, és további együttműködésre ösztönözte a két ország vállalatait.

Bajnai Gordon szerint Hoszni Mubarak egyiptomi államfő tavaly októberi budapesti látogatása óta "ígéretes áttörés" történt a régi hagyományokon nyugvó egyiptomi-magyar gazdasági kapcsolatok újjáélesztésében, és ma Magyarország számos befektetési lehetőséget kínál Egyiptomnak. Egyiptom Magyarország számára kaput jelent az arab világban, stratégiai partnerországa hazánknak - mondta Bajnai.

Magyarország és Egyiptom áruforgalma 2004 és 2008 között több mint hat és félszeresére nőtt, 2008-ban 275 millió dollár volt és ebből 262 millió dollárt tett ki a magyar export. Ezzel Magyarország számára Egyiptom a második legjelentősebb afrikai partner a Dél-afrikai Köztársaság után.

A magyar behozatal ugyanebben az időszakban 42 százalékkal csökkent, ami az élelmiszerek 63 százalékos importcsökkenésének tudható be. Magyarország fő exportcikkei: gépek, vegyipari termékek és híradástechnikai eszközök.

Magyarország az elmúlt három évben háromszorosára növelte kereskedelmi forgalmát Egyiptommal és most az a cél, hogy megduplázza azt. A Dispo Amecor az első olyan magyar többségi tulajdonú befektetés Egyiptomban, amely termelői kapacitás létrehozására szolgál.

A vegyesvállalatot a magyar Dispo Medicor és az egyiptomi Ameco cég alapította tavaly decemberben, a vállalat egyszer használatos infúziós készülékeket fog gyártani Egyiptomban. A cég 60 százalékos magyar és 40 százalékos egyiptomi részesedéssel jött létre. A közös cég, a mintegy 80 milliós egyiptomi piac mellett Afrika és az arab világ több országába is exportálja majd termékeit.

Előrehaladott tárgyalások folynak egy magyar cég által kidolgozott, korszerű szarvasmarha-tartási technológia kiviteléről Egyiptomba. Kiemelt projektek közé tartozik egy halgazdasági, környezetvédelmi és turisztikai projekt a Nílus deltavidékén, az 504 millió négyzetméter vízfelülettel rendelkező Burullusz-tó rehabilitációja, Edfu és Kom Ombo ókori templomainak megmentése a talajvízkároktól, illetve az egyiptomi vasúti infrastruktúra és áruszállítás fejlesztésében való magyar közreműködés. Emellett lehetőség van haditechnikai együttműködésre is, kiváltképpen a szovjet gyártmányú radarok és egyéb híradástechnikai berendezések korszerűsítésében.
Forrás: MTI