Kéz a kézben az Európai Bizottsággal

Megszavazta kedden Strasbourgban az Európai Parlament (EP) azt az állásfoglalást, amely az EP és az Európai Bizottság közötti együttműködés alapelveit, az erről később megszövegezendő keretmegállapodás fő tartalmi elemeit sorolja fel.

A két intézmény között végül megegyezés született, és az ezt tanúsító plenáris állásfoglalás után immár semmi nem áll annak útjában, hogy az EP megerősítse tisztségében a José Manuel Barroso vezette új bizottságot.

A keretmegállapodás előírja majd, hogy erősítik az EP szerepét az uniós intézményrendszeren belül, és hogy a bizottság a tagállami kormányokat képviselő Európai Tanáccsal egyenrangú félként fogja kezelni a parlamentet.

Az EP jogkörének bővítése a tavaly december elsején hatályba lépett Lisszaboni Szerződés előírásain alapul, de az uniós intézmények közötti gyakorlati munkakapcsolat részletszabályait keretmegállapodásba kell foglalni. A megállapodás értelmében erősödik az EP jogszabályalkotást kezdeményező szerepe, a végrehajtó testület nagyobb felelősséggel tartozik az EP-nek, bővül a parlament mozgástere a külkapcsolatok terén.

Az EP lehetőséget kap arra, hogy betekintsen az összes olyan iratba, amely a Bizottság és az úgynevezett nemzeti szakértők közötti megbeszélések anyagait tartalmazza.

A parlament a jövőben teljes körű tájékoztatást kap az Európai Bizottságtól a nemzetközi tárgyalások alakulásáról. Nemzetközi konferenciákon a bizottság megfigyelői jogállású helyet biztosít az EP képviselőjének.
Forrás: MTI