Nyelvtörvény végrehajtásának átgondolását kérte

Dennis Kucinich amerikai kongresszusi képviselő a szlovák nyelvtörvény végrehajtásának átgondolását kérte Robert Fico miniszterelnöknek írott szerdai levelében.

Az Ohio államot képviselő politikus közölte: azért írt levelet, hogy kifejezze mély aggodalmát a "nem demokratikus" szlovák nyelvtörvény végrehajtási rendelkezései miatt, illetve, hogy azok átgondolására ösztönözzön. Kifejtette: ez a törvény hátrányos megkülönböztetést jelent Szlovákia etnikai kisebbségeivel - köztük a magyar közösséggel - szemben, amelyek az összlakosság 15 százalékát teszik ki.

Kucinich megítélése szerint a törvény végrehajtása sérti a véleménynyilvánítás alapvető szabadságjogát, amely pedig minden sikeres demokrácia alappillére.

Mint a levélnek az MTI-hez eljuttatott, pontosított változatában olvasható, az emlékművek és -táblák szlovák feliratozására vonatkozó előírásoknak "nyilvánvalóan az a szándékuk", hogy lealacsonyítsák az etnikai kisebbségek gazdag történelmét, az a céljuk, hogy homogenizálják a térségbeli népek sokféle identitását.

A washingtoni szövetségi törvényhozás képviselője úgy ítéli meg: a törvény a nyelvek közötti egyenlőtlenséget kodifikálja, egyben aláaknázza a régóta egymás mellett élő szlovákiai népek egyenlőségét.

A levélíró felhívta a figyelmet arra, hogy a legfrissebb híradások szerint növekvőben van a feszültség az etnikai kisebbségek, valamint a szlovák népesség többi része között. A szóban forgó törvény a félelem és bizalmatlanság légkörét teremti meg.

Kucinich hangsúlyozta: a törvény szándékos bizonytalansága a rendelkezések önkényes értelmezéséhez vezetett, egyebek mellett arról, hogy a törvény vonatkozik-e olyan közösségekre, ahol a kisebbségek a népesség több mint 20 százalékát teszik ki.

Forrás: MTI